N, 8.12.2022

Nädala pärast saab Paides verd loovutada

Järva Teataja
Nädala pärast saab Paides verd loovutada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pamt.
Paide.
Doonoripäev.
Pamt. Paide. Doonoripäev. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

26. ja 27. juulil jõuab Regionaalhaigla verekeskuse suvetuur Paidesse. Iga-aastase tuuri käigus läbitakse kaheksat erinevat Eesti linna, kus doonoreid ootab palju üllatusi koostööpartneritelt ja rohkelt päästetud elusid – see on tõeline kangelaste suvi.

Suvekuud on Verekeskuse jaoks alati kõige kriitilisemad. „Puhkuste perioodil sõidavad inimesed linnast ära maale, kuid varasemad aastad on näidanud, et just suviti on traumasid kõige enam – seega vajadus doonorvere järele kõrge," selgitab regioaalhaigla verekeskuse juhataja Ave Lellep.

Nüüd on vereloovutusele oodatud ka need doonorid, kes tarvitavad vererõhku alandavaid ravimeid või antidepressante. „Kui varasemalt oli nende ravimitega vereloovutamine vastunäidustatud, siis praeguste kriteeriumite järgi saab täisverd loovutada juhul, kui doonor on ravimi tarvitamisega alustanud vähemalt kaks nädalat tagasi, ravimite mõjul on vererõhk stabiilne ja normi piirides ning ei esine tüsistusi," ütles Lellep. „Samuti on nüüdsest vereloovutus lubatud neile, kes tarvitavad antidepressante ja kelle enesetunne on hea."

Verekeskuse esindaja sõnul ei ole vereloovutusel enam takistuseks ka COVID-19 vastu vaktsineerimine. Kõikide Eestis kasutusel olevate vaktsiinidega on vereloovutamine lubatud, kui enesetunne on hea ja kõrvaltoimed ei esine.

Doonoriks sobib terve, puhanud, söönud ja rohkelt vedelikku tarbinud, vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat.

Korduva doonori puhul peab eelnevast vereloovutusest olema möödas minimaalselt 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Paide doonoripäeval osalemiseks saab aja broneerida verekeskuse kodulehel.

Märksõnad
Tagasi üles