Aravete etapilt selgus järjekordne karditalent

Anne Põder
, ajakirjanik
Copy
​Markus Jauk oma esimest etapivõitu võtmas.
​Markus Jauk oma esimest etapivõitu võtmas. Foto: Tõnis Krikk

"Talendid Rajale 2021" võistlussarja eelviimane ehk viies etapp sõideti esmakordselt Aravete kardirajal. Kohati lausa võimatutes oludes peetud võistluspäev andis sarjale järjekordse uue etapivõitja - oma esimese etapivõidu teenis Markus Jauk.

Aravete kardirada võõrustas Eesti Autospordi Liidu ja Eesti Kardiliidu järelkasvu eest hoolitsevat hobikardisarja "Talendid Rajale" esmakordselt.

Valdava osa Eesti tippkardisõitjate lemmikuks oleval Aravete kardirajal kasutati sedapuhku küll lühemat rajakonfiguratsiooni, kuid rajale omased looklevad kurvid ning kõrguste erinevused joonistusid sõitjate rõõmuks välja ikkagi.

Korraldumeeskonda kuuluv Martin Harak ütles, et võistluspäev algas tugeva tuule ja vihma kiuste kvalifikatsioonidega. "Kuivõrd ilmaolud muutusid lausa minutitega, said eelise need, kelle sessiooni käigus rada kõige kuivem oli," märkis ta.

​ Magus etapivõit.
​ Magus etapivõit. Foto: Tõnis Krikk

Kiireima ringi sõitis välja nooruke Ruudi Reinumägi. Seda, kui keerulised ilmaolud olid, kirjeldas Haraku sõnul fakt, et sarja üldliider Ramon Vlasenko oli ajasõitude põhjal 11. ning eelmise etapi võitnud Raimo Kaljuste alles 20. kohal.

Vihma ja päikse vaheldumine segas kaarte ka eelsõitudes, mille tulemusena teenis parima stardikoha otsustavasse A-finaali Markus Jauk. Harak märkis, et noorema vanusegrupi võistlejad hõivasid Jaukiga eesotsas koguni kaks esimest stardirida, sest eelsõitudest olid end sinna võidelnud veel Albert Aedmaa, Jan Pragi ja Maario Mättik. Head punktisaaki ning ühtlasi sarja üldvõitu noolinud Vlasenko oli nende taga alles viies.

Harak kirjeldas, et stardis haaras Jauk liidrikoha ning kasvatas selle hetkega mõnesekundiliseks. "Sarnaselt kõigi teistega oli kvalifikatsiooni võitja Reinumägi eelsõitudes hädas muutuvate ilmaoludega ning oli A-finaali sunnitud startima võistlejaterivi tagaotsast. Kasutades ära konkurentide omavahelisi heitlusi, tõusis ta juba mõne ringiga kolmandaks, siis aga juba mööda sarja üldliidrist Vlasenkost," lausus ta.

Selleks hetkeks oli veatut sõitu teinud Jauk püüdmatus kauguses ning kohad finišilipuni sellega külmutatud.

Võitja oli seega ​Markus Jauk, teine Ruudi Reinumägi ja kolmas Ramon Vlasenko. Päeva kiireim ring ja ühes sellega 10 lisapunkti teenis Joosep Siniorg.

Nooremate sõitjate esikolmik: vasakult Ruudi Reinumägi, Markus Jauk ja Ramon Vlasenko.
Nooremate sõitjate esikolmik: vasakult Ruudi Reinumägi, Markus Jauk ja Ramon Vlasenko. Foto: Tõnis Krikk

Keerulistest ilmaoludest ei jäänud puutumata ka vanema vanusegrupi võistlus. Harak rääkis, et põnevate eelsõitude tulemusena teenis A-finaali parima stardikoha välja Hanna-Grete Suvemaa. "Vihmastes oludes imelist sõitu teinud Suvemaa oli aga üsna sõidu algul sunnitud liidrikoha Artur Karule loovutama. Ring-ringi järel vahetati kohti omavahel, kuni tandemi heitlusse sekkus ka Armin Rebane," kirjeldas ta rajal toimunut.

Haraku hinnangul polnud kohati kuivavates oludes kindel, kelle sõidutrajektoor on rajal edasi liikumiseks kiireim, sest kohti vahetati peaaegu igal ringil. Finišilipu alt sõitis esimesena läbi oma esimese etapivõidu teeninud Karu, teine oli Suvemaa ning kolmas Rebane.

Teise koha punktidega tõstis end enne viimast etappi punktitabeli liidriks Suvemaa, teine on hetkel Karu ning kolmas samuti üldvõidu eest võitlev Jürgen Laansoo.

Aravete võistlus nägi lisaks uutele etapivõitjatele ka järjekorras üheksandat "Talendid Rajale" üldvõitjat. Tänavu kolm esimest etappi võitnud ning ka kõigil ülejäänutel võidukursil liikunud Ramon Vlasenko teenis Aravetelt saadud teise koha eest piisaval hulgal punkte, et on nüüdseks konkurentidele püüdmatus kauguses.

Pärnust pärit Vlasenko osaleb "Talendid Rajale" sarjas teist aastat ning parimate traditsioonide kohaselt on temagi üldvõidu-eelne aasta olnud küllaltki tagasihoidlik. Nimelt lõpetas ta eelmise ehk 2020. a hooaja 14. kohal. Sarnase muster on iseloomulik olnud ka paljudele teistele varasemastele talendisarja üldvõitjatele.

Vaatamata Vlasenko üldarvestuse esikohale käib tihe rebimine punktiarvestuses tagapool. Üldarvestuse ülejäänud poodiumikohad on aga jätkuvalt lahtised - koha eest esikolmikus võistlevad jätkuvalt Ruudi Reinumägi, Markus Jauk, Kaspar Pikkpõld, Martti Raudleht, Raimo Kaljuste ja Joosep Siniorg.

Aravete kardi- ja vabaajakeskus võõrustas "Talendid rajale" võistlust sel hooajal esimest korda.
Aravete kardi- ja vabaajakeskus võõrustas "Talendid rajale" võistlust sel hooajal esimest korda. Foto: Tõnis Krikk

"Talendid Rajale 2021" viimane etapp sõidetakse 5. septembril algusega kell 13:00 Laitse rallipargis. Info ja registreerimine www.talendidrajale.ee

Tagasi üles