T, 7.02.2023

Inflatsiooniusku varamüüjad ajavad kinnisvarahindu üles

Järva Teataja
Inflatsiooniusku varamüüjad ajavad kinnisvarahindu üles
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Korter Järvamaal. Pilt on illlustratiivne.
Korter Järvamaal. Pilt on illlustratiivne. Foto: Erakogu

Ehkki korteriomandite tehingute arv on suvekuudel jäänud mõõdukaks, on varaomanikud hakanud müügihindu uuesti aplalt ülespoole ajama – põhjenduseks pensionireform, tulevane megainflatsioon ja üüratu rahatrükk.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et tegemist on faktoritega, mille toimemehhanismidest 99% elanikkonnast isegi aru ei saa, aga kui turgudel levib kontrollimatult mingisugune usk, siis on neil uskumustel komme vähemalt ajutiselt tõeks saada.

„Palju räägitakse rumalast ja targast rahast, aga tegelikult taandub kõik massipsühhoosile – see on vana nali, et kui keegi seminariruumis mitu korda järjest kella vaatab, siis 10 minuti pärast uurivad kõik oma kellasid. Kui kriitiline hulk inimesi jutlustab veendunult, et inflatsioonist pole pääsu, hakkavad ka kõik teised seda uskuma ning hindu ise üles ajama,“ selgitas Sooman. „Tundub, et kriitiline lävi on ületatud ja rahvas saab seda, mida tahab – maksta asjade, sh kinnisvara eest senisest rohkem. See toimib seni, kuniks ostjad kannad mutta suruvad ja kõva häälega kõiges kahtlema hakkavad, sest kõiki maailma hinnatõususid ei ole võimalik koroonaviiruse ja tarneprobleemidega selgitada,“ rääkis ta. „Samas on just juulikuu statistikas nii Tallinnas kui Tartus ajaloo kõrgeimad pakkumishinnad, mitmes väiksemas linnas on need samuti tipptasemel või rekordilähedased,“ lisas ta.

„Nagu oleme juba varem öelnud, siis peale kevadist rallit on aga ostjad ise hoo maha võtnud ja eelmainitud küsimusi esitama hakanud, vastasel juhul sööstaks ka Pindi Indeks hooga üles ning tehingute arv oleks laes. Aga ei ole,“ sõnas Sooman.

Eesti 17 suurema linna korterite keskmist tehinguhinda kajastav Pindi Indeks langes juulis hoopis 1% võrra ning jäi pidama hinnatasemel 1744 €/m².

Juunis oli korterite keskmist hinda seirav Pindi Indeks korrigeeritud andmetel veel 1757 €/m². Kui juunis tehti indeksilinnades kokku 1323 korteriomandi tehingut, siis juulis oli tehingute arv 1377. Võrdluseks – 2020. aasta juulis, peale eriolukorra lõppu, tehti indeksilinnades 1201 korteriomandi tehingut.

Võrreldes varasema hinnatipuga detsembris 2020 on indeks 4 protsenti madalam. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 €/m²) on Pindi Indeks 179 protsendi võrra kõrgemal.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab üle 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui 17 aastase ajaloo.

PAIDE KORTERITURG

Tehinguhind on muutunud võrreldes:

-kinnisvarabuumi aegse hinnatipuga (oktoober 2007): -8%

-põhjaga (november 2010): +508%

-eelmise kuuga (05.2021): +5%

-viimase aasta pakkumishinna ja tehinguhinna vahe: 35%

-kuu kalleim tehing oli: 42 000 €

-viimase aasta keskmise tehinguhinna muutus: +64%

-eelmise kuu tehingute arv: 3

-selle kuu tehingute arv: 5

Allikas: Pindi Kinnisvara

Märksõnad
Tagasi üles