Välismaised ilmaportaalid ennustavad: milliseks kujuneb teine sügiskuu?

Järva Teataja
Copy
Sügisilm.
Sügisilm. Foto: unsplash.com

Teine sügiskuu on täies hoos ning ilmaportaalid lubavad, et vähemalt mõnda aega saame nautida veel üsna sooja sügisilma. Vihma peaks lähiajal tulema vähe.

Norrakate ilmaportaali yr.no ennustuse järgi tuleb päikesega varsti hüvasti jätta. Nimelt prognoosivad norrakad, et lähima üheksa päeva jooksul on ilma valdavalt pilves. Päikest näeb vaid üksikutel päevadel.

Õhutemperatuur püsib sügisesel lainel, öökülma norrakad veel ei prognoosi. Uue nädala alguses võib temperatuur kerkida isegi 15 kraadinid, pärast seda hakkab aga tasapisi langema.

Vaatamata sellele, et ilm on pilves, ei tohiks norrakate ennustuse järgi vähemalt vihma sadada.

Norrakate ilmaennustus
Norrakate ilmaennustus Foto: kuvatõmmis: yr.no

Venelaste ilmaportaal gismeteo.ru prognoosib päikeselisemat ilma kui norrakad. Päike peaks end venelaste ilmaennustuse järgi näitama peaaegu iga päev, kuigi päris pilvituid päevi ei luba ka nemad.

Erinevalt norrakatest lubavad venelased lähiajaks ka vihmaseid päevi. Õhutemperatuur peaks püsima päevasel ajal üle kümne kraadi. Öösel veel miinuskraade tulla ei tohiks.

Venelaste portaali ilmaennustus
Venelaste portaali ilmaennustus Foto: kuvatõmmis: gismeteo.ru

Eesti ilmateenistus prognoosib, et kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normilähedane või normist pisut kõrgem (norm 5,5..8,7°C). Kuu esimesel kolmandikul püsib Venemaa kohal väga võimas kõrgrõhuala, samal ajal valitseb suuremal osal Lääne- ja Kesk-Euroopast madalrõhuala, mis saab Atlandilt aeg-ajalt täiendust. Nende kahe rõhuala piirimail on meie ilm väga tugeva kagu- ja lõunatuulega, puhangud tõusevad ka sisemaal 15, rannikul 18, merealadel 20 m/s. Lõunavoolus kandub meile sooja ja tugev tuul hajutab pilvi, päevasoe kerkib 15°C ümbrusse, öösiti langeb selgema taeva all 5°C -st madalamale, rannikul ja pilvealustes paikades jääb 10°C ümbrusse. Kõrgrõhuala hoiab meid suuremast sajust.

Veidi vihma võib pärast 6. oktoobrit tulla, aga see on pigem nõrk ja riivab enam läänepoolseid maakond. Madalrõhkkonna mõju suurenemist võib oodata peale 10. oktoobrit ja siis liigub üle ka tihedamaid sajuhooge. Pikaajaliseks sajune periood siiski tõenäoliselt ei kujune. Pärast kuu keskpaika võib Skandinaavia kohal uus kõrgrõhuala tekkida ja selle serva mööda meile uuesti kuivemat, aga siis juba jahedamat õhku jõuda, milles öised temperatuurid ka alla 0°C langevad.

Kuu viimases kolmandikus on mõneks päevaks mahedama õhuga madalrõhkkondade läbimurret oodata. Kuid kuu viimastel päevadel on võimalik külmema õhuga kõrgrõhkkonna võidule pääsu. Kogu kuu lõikes peaks on oodata kõrgrõhkkondade ülekaalu ja sademeid peaks normist vähem tulema (norm 61..84 mm).

​​

Tagasi üles