Eelmise nädala sügistorm lõhkus autosid ja lennutas inimeste vara

Copy
Torm Merivälja muulil.
Torm Merivälja muulil. Foto: Eero Vabamägi

Eelmisel nädalal Eestit räsinud sügistorm näitas, kui oluline on lisaks varakindlustusele ka vastutuskindlustuse olemasolu.

26. oktoobri seisuga on Swedbank P&C Insurance registreerinud tormiga seoses 9 kaskokindlustuse ja 57 kodukindlustuse juhtumit. Hetkel on veel registreerimise ootel 74 kahjuavaldust ning Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuhi Liina Laksi sõnul tuleb kahjuavaldusi tõenäoliselt juurdegi, kuna inimesed ei pruugi olla jõudnud veel oma suvilatesse, kus võib samuti kahjusid olla tekkinud.

Kodukindlustuses registreeriti kahjujuhtumeid, kus torm lõhkus näiteks inimeste kasvuhooneid, rebis lahti terrassi või grillmaja katuse. Kaheksal inimesel tungis vihmavesi läbi maja konstruktsiooni tuppa ning põhjustas veekahjusid. Murdunud puude tagajärjel sai kannatada nii mõnigi kõrvalhoone ja rajatis.

Seoses tormiga esines ka elektripinge kõikumisi, mistõttu sai kannatada inimeste kodus olev tehnika. „Enne, kui Riigi Ilmateenustus annab järgmise tormihoiatuse, tasub kindlasti üle kontrollida, kas kehtiv kindlustusleping katab ka elektripinge kõikumisest tekkinud kahju,“ soovitab Laks.

Kahjuks juhtus karmide ilmastikuolude tõttu ka õnnetusi, kus inimese vara põhjustas kahju naabritele. „Ühe juhtumi puhul rebis näiteks tugev tuul ankrutega maa küljes asetsenud batuudi kinnitustest lahti ja lennutas üle naabri aia naabri autosse,“ tõi Laks näite. „Teisel juhtumi puhul lendas batuut aga naabri maja fassaadi sisse.“ Laksi sõnul on selliste juhtumite puhul abi vastutuskindlustusest, mis naabritele põhjustatud kahjud hüvitab.

Kaskokindlustuse kahjujuhtumitest oli Swedbanki liiklus- ja kaskokindlustuse valdkonnajuhi Eivo Kisandi sõnul kõige sagedasemaks kahjujuhtumiks tormiga murdunud puude või okstega seotud õnnetused. Lisaks lennutas marutuul ka ehitusmaterjali ning tuulega lahti tulnud kaablikinnitusi.

„Esialgse hinnangu järgi on suurim kaskokindlustuse kahju, ligi 6000 eurot ning põhjuseks oli elumaja küljes olev redel, mis suure tuulega auto peale kukkus,“ sõnas Kisand. „Lõplikud kahjusummad selguvad lähinädalatel.“

Laks ja Kisand panevad inimestele südamele, et enne tormi tasub aias olev lahtine mööbel, batuudid ja muud lahtised esemed kindlasti kokku korjata ja võimalusel varju alla panna. Kui kahju on aga juba tekkinud, on mõistlik teha enda poolt kõik, et vältida kahju suurenemist ning esimesel võimalusel tuleb juhtunud õnnetusest teavitada oma kindlustusandjat. Swedbanki kliendid saavad sellekohase avalduse esitada internetipangas.

Märksõnad

Tagasi üles