T, 7.02.2023

Oktoobri tarbijahinnaindeksi suurimateks mõjutajateks olid transpordi ja eluasemega seotud hinnamuutused

Järva Teataja
Oktoobri tarbijahinnaindeksi suurimateks mõjutajateks olid transpordi ja eluasemega seotud hinnamuutused
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Margus Ansu

Statistikaameti andmetel langes tarbijahinnaindeks oktoobris võrreldes septembriga -0,2% ning tõusis võrreldes eelmise aasta oktoobriga 7,0%. Mulluse oktoobriga võrreldes olid kaubad 6,0% ja teenused 8,9% kallimad.

Statistikaameti juhtivanalüütik Viktoria Trasanovi sõnul mõjutasid tarbijahinnaindeksit eelmise aasta oktoobriga võrreldes kõige rohkem transpordiga seotud hinnamuutused, mis andsid kogutõusust veidi üle kolmandiku. „Bensiin oli 25,5% ja diislikütus 40,4% kallim, sõiduvahendid kallinesid 12,4%, millest omakorda 60% andis kasutatud autode hinnatõus,“ lausus Trasanov.

Eluasemega seotud hinnamuutuste mõju kogutõusule jäi napilt alla kolmandiku. Kodudesse jõudnud elekter oli 41,4%, torugaas 52,4% ja üür 11,7% kallim. Toidukaupadest olid möödunud aasta oktoobriga võrreldes enim kallinenud kartul (61,9%), väherasvane piim (13,5%) ja värske kala (13,1%).

Tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga oli viimati 7% või suurem 2008. aasta detsembris, mil see oli samuti 7,0%.

Septembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim kodudesse jõudnud elektri 19% hinnalangus, millest kaks kolmandikku tõi kaasa Vabariigi Valitsuse otsus kompenseerida jaotusvõrguettevõtete kaudu kõigile tarbijatele 50% võrguteenuse tasust. Suurem mõju indeksi muutusele oli veel mootorikütuse hinnatõusul, kus diislikütus kallines kuuga 8% ja bensiin 6,1%.

Märksõnad
Tagasi üles