Biomajanduse tulevikustsenaariumid
Põhinedes pikaajalistel bioressursi prognoosidel ja üleilmsetel ühiskondlikel, majanduslikel ning tehnoloogilistel trendidel, toob uuring välja Eesti biomajanduse neli võimalikku arengustsenaariumi. Nendeks on:
Turvalist iseolemist tagav biomajandus;
Eesti üleilmastunud ja traditsioonilises biomajanduses;
biorevolutsioonist raputatud üleilmne majandus ja
keskkonnateadlik ja kogukondlik kohanemine biorevolutsiooniga.
Uuringugrupi liige, Balti Uuringute Instituudi juhatuse esimees Marek Tiits rõhutas, et kuna me täna päris täpselt ei tea, milline maailm praegusest turbulentsest olukorrast välja koorub, siis on oluline, et oleksime valmis erinevateks võimalikeks arenguteks. „Eestil on seejuures võimalik jõuda maailma rikkamate riikide hulka, kui me oleme valmis õigeaegselt rongile hüppama ja biotehnoloogiasse investeerima,“ ütles Tiits.
Sõltumata sellest, milline stsenaariumitest realiseerub, toob uuring välja kolm soovitust poliitikakujundajatele, millega tegelemisel paraneks Eesti biomajanduse rahvusvaheline konkurentsivõime ja suureneksa selle panus meie majandusse. Nendeks on:
Spetsialiseerumine järjest keerukamale majandustegevusele ning sõltuvuse vähendamine kohalikust toormest;
valmisolek biotehnoloogia eesliinil sündivate tehnoloogiate kiireks kasutuselevõtuks ja edasiarendamiseks
koostöö Läänemere regioonis ühes aktiivse osalemisega kliimaeesmärkide ning biotehnoloogiat ja -majandust puudutavate rahvusvaheliste kokkulepete kujundamises.
Biomajanduse uued ärimudelid
Kasutatavaid ressursse ja toimivaid väärtusahelaid vaadates leiab uuring, et ärimudelite komponentides on kõige suurem tulevikupotentsiaal keskenduda mitte ainult bioressursside endi väärindamisele, vaid väärindamise tehnoloogiate arendamisele ja toetavate teenuste pakkumisele. Just sealt tulevad kõige suuremad võimalused biomajanduses lisandväärtuse tõstmiseks.
“Kui tahame, et biomajandus areneks, vajame nii spetsiifiliste tehnoloogiate tarnijaid kui ka madalama sisenemisbarjääriga IT-lahendusi, mis toetaksid eri biomajanduse sektoreid. Kõige lihtsam on seda teha olemasolevate ettevõtete väärtusahelates tootearenduse või lõppkliendi suunas laienemise suutlikust vaadates,” lausus uuringugrupi liige, Tartu Ülikooli teadur Liina Joller-Vahter.