Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Eesti viimase kümne aasta kinnisvara hinnatõus lööb Euroopa rekordeid

Üürikorter. FOTO: Patrick Perkins/ Unsplash

​Viimase kümne aastaga on Eesti elamispindade üürihinnad võrdluses teiste Euroopa riikidega uskumatult palju kasvanud. Lisaks on Eesti esikohal eluasemete kallinemise osas. Kuidas on aga lugu teistes Balti riikides? Eesti IT-ettevõtte RIA.com Marketplaces analüütikud heitsid pilgu Euroopa Liidu värskematele aruannetele.

Kui võrrelda 2021. aasta teist kvartalit 2010. aastaga, siis üürihinnad on tõusnud peaaegu kõigis Euroopa riikides. Kõige rohkem kasvasid need Eestis, rekordilised 142,4%. Teisel ja kolmandal kohal on Leedu (+109,1%) ja Iirimaa (+65,6%). Hinnad langesid vaid kahes riigis: Kreekas (-25,1%) ja Küprosel (-3,3%). Lätis kasvasid aga hinnad 36%.

Üür tõuseb, nii nagu ka eluaseme hind

2021. aasta teises kvartalis tõusis eluasemete üür Euroopas aastaga keskmiselt 1,3%. Ka siin lööb Eesti rekordeid. Sellest kirjutab Artem Umanets, kes on Ukraina suurimat kinnisvaramüügiplatvormi DOM.RIA.com haldava Eesti ettevõtte RIA.com Marketplaces juhatuse esimees.

„Elamispindade hinnad Eestis tõusevad: tänavu keskmine hinnatõus oli üle 16%. Hinnad tõusid 2010. aastaga võrreldes peaaegu 133%! Loomulikult on see mõjutanud ka elamispindade üüri, mis on viimase kümne aastaga tõusnud peaaegu 150%. Sama olukorda võib näha ka Lätis ja Leedus. Meie ekspertide hinnangul elamispindade hinnatõus jätkub, kuna ehitusmaterjalide hind läheb selgelt üles,“ ütleb Umanets.

Euroopa ja Ukraina ülevaade

Umanetsi sõnul oli Eesti esimene Balti riik, kes panustas üürimajade ehitusse ja oli sellega õigel teel.

„Tallinnas tulid juba mitme aasta eest turule kortermajad, mis olid mõeldud just välja üürimiseks. Peab ka ütlema, et see oli paljudele meele järele. Antud hetkeks on sadadest korteritest vabad ainult üksikud. See oli ärilises mõttes väga tark investeering,“ väidab Umanets. „Vaatamata pandeemiale ja tööjõu väljavoolule Eestist pole üürihinnad mitte langenud, vaid tõusnud. Hetkel on kahetoalise korteri üür nii Tallinnas, Riias kui ka Vilniuses keskmiselt 450–600 eurot kuus. Kahe aastaga on hinnad mõnevõrra tõusnud. Ei Eestis ega teistes Baltimaades pole üüritavate eluasemete arv pandeemia jooksul kardinaalselt muutunud. Nõudlus on olemas. Ainuüksi Tallinnas on vajadus kümnete tuhandete korterite järele. See tähendab, et hinnatõus jätkub.“

Lisaks kõneles Umanets sellest, kuidas Ukrainas, kus RIA.com Marketplaces edukalt tegutseb, on samuti märgata nõudlust üüripindade järele. Tema sõnul kasvas nõudlus Ukrainas ainuüksi selle aastaga 20% ja kasv jätkub. Väljaüüritavaid elamispindu on rohkelt juurde tekkinud. Vastavalt portaali DOM.RIA.com teabele on Kiievis hetkel üle 18 000 väljaüüritava korteri. Turg on pandeemiaga mõnevõrra väiksemaks muutunud, kuid on taastumas 2019. aasta tase. Hinnad on juba tõusnud vähemalt 10% ja ronivad Umanetsi sõnul aeglaselt üles. Mis puudutab eluaseme hinda, siis viimase aastaga tõusid hinnad vaid 10%. 2021. aasta pole selles osas erand. Taaskord on märgata kinnisvarahindade tõusu, mis sarnaneb Eesti omale. Ka siin mõjutab hinnatõusu ehitusmaterjalide kallinemine ning pakkumiste vähenemine.

Tagasi üles
Back