Kes on üldse inimesed, kes tööampsudele tulevad? “Näiteks väikeste lastega emad, kes tahaks vahepeal tööd teha, aga pole veel valmis päriselt ametisse naasma. Pensionärid, kel pole tervist ja tahtmist kogu aeg järjest töötada. Käivad ka üliõpilased ning sellised inimesed, kes juba töötavad kuskil vahetustega ja kes mahutavad ajutiselt oma ajakavasse teise töökoha juurde,” loetleb Kerli Kadak.
Kingitused, küttearved või soojamaareis
Põhjuseid, miks inimesed võtavad aeg-ajalt ajutisi tööotsi, on mitmeid. “Kui räägime nüüd jõulu eelsest ajast, siis üks põhjus tööampse teha on lisaraha teenimine. Teadagi on aasta lõpus kulutusi rohkem, sest inimesed tahavad pühadeks teha kingitusi ja katta peolauda. Talvel tõusevad kütte- ning elektrikulud - jälle põhjus teenimisvõimalusi juurde hankida. On ka neid, kes raha millekski koguvad. Jaanuaris-veebruaris tahaks Eesti inimesed minna natukeseks kuhugi päikese alla sooja ja tööampsu eest saadav palk läheb reisirahaks.”
Vanemad või üksi elavad inimesed võtavad endale ajutist tööd ka seltsi pärast. “Selle asemel, et omaette kodus olla, teevad nad mõnes kaupluses tööd, on inimeste keskel ja saavad osa jõulumeeleolust. Nad saavad suhelda ja tunda end vajalikuna.”
Hüppelaud uuele karjäärile
Mõnikord võetakse tööamps ette soovist uue töövaldkonnaga tutvust teha. Kerli Kadaku sõnul võib esialgu uudishimust tehtud sammust saada alguse hoopis pikem töösuhe. “Ja kindlasti hoiavad tööandjad ka ise oma ajutisel tööjõul silma peal ning säravamad talendid kutsutakse päriseks meeskonda.” Kuid ka lihtsalt uute kogemuste otsimine on tööjõueksperdi sõnul täiesti aktsepteeritav. “Kõik oma tööampsud tasub CVs ära mainida, eriti kui sellega kaasnes koolitusprogramm, mida osa tööandjad ka ajutistele töötajatele pakuvad.”
Infot tööampsude kohta jagavad nii ettevõtted ise kui ka tööportaalid, kuid oma soovi võib edasi anda ka tööjõurendi firmale. “Mõnikord ei tea inimene, mida ta täpselt tahaks või suudaks teha, siis saame olla nõuandjateks. Meil on kõigile tööampsule soovijatele ette nähtud tervisekontrolli. Nii saame juba enne avastada võimalikud riskid ja leida just selle koha ja töölõigu, mis inimesele sobib,” julgustab Finesta tööjõuekspert Kerli Kadak tööampse proovima.