TTJA tarbijate ja ettevõtjate nõustamise osakonna juhataja Kristina Tammaru soovitab tarbijatel enne maksmist läbi teha check-list ehk kontrollküsimused.
Kas kõik vajalikud kaupleja andmed on olemas?
Vaata kindlasti, kas e-pood on registreeritud Eestis või mõnes muus riigis ja mis andmeid ta enda kohta avaldab.
Euroopa Liidus registreeritud e-poodidel on seadusega ette nähtud andmete avaldamine, mis võimaldab neid identifitseerida. E-poe veebilehel peab kindlasti olema järgmine teave: ettevõtte nimi ja asukoht ning e-posti aadress ja telefoninumber, kuhu probleemide puhul pöörduda; kauba tagastamise, pretensiooni esitamise ja garantii tingimused; mis tingimustel tagastatakse sobimatu kaup ning kes kannab tagastamiskulud.
Nende andmete puudumisel ei ole tegemist seadusekuuleka kauplejaga. Ainult koduleheaadress ei anna aimu kaupleja taustast, sest näiteks tippdomeeni .ee taga ei pruugi olla Eesti ettevõte.
On kuvatud hinnad ja soodustused realistlikud?
„Musta reede“ pakkumiste hulgas hoogustuvad ka sellised veebileheküljed, kust leiab n-ö bränditooteid või kaubamärgi kaupu, kuid liiga odav hind viitab selgelt odavatele võltstoodetele või pettusele. Uuri järgi, kas teised samade kaubamärkide tooteid müüvad poed kasutavad teistsugust hinnaklassi? Tasub meeles pidada, et kui ka toote pilt või kirjeldus tundub tõetruu, kuid veebiaadress sisaldab selliseid sõna nagu online, stock, supreme, cheap, sale jms, peaks enne ostu sooritamist kaaluma, kas tegemist on ikka originaaltoodete ja reaalse veebipoega.
Tean täpselt, palju see ost mulle maksma läheb?