Kuidas võib temperatuur mõjutada õppetöö läbiviimist?

Järva Teataja
Copy
Tulemas on külmad talveilmad.
Tulemas on külmad talveilmad. Foto: Marianne Loorents / Postimees

Kätte on jõudnud väga külmad ilmad. Kuidas võib temperatuur mõjutada õppetöö läbi viimist?

Millal võib jätta ära õppetunnid?

Juhul, kui sõit kooli ja tagasi ei ole korraldatud ning tegelikult toimiv välisõhu temperatuur on -20 ºC 1.–6. klassis ning -25 ºC 7.–9. klassis. Kui ära jäetud tundidest hoolimata on kooli kohale tulnud õpilasi, siis tuleb neile korraldada kuni kojusaatmiseni erinevaid tegevusi.

Millal võib ära õues viia läbi kehalise kasvatuse tunde?

1.–6. klassi õpilastele tegelikult toimival välisõhu temperatuuril kuni -10 ºC;

7.–12. klassi õpilastele tegelikult toimival välisõhu temperatuuril kuni -15 ºC.

Mõõduka tuule korral tuulekiirusel kuni 8 m/s.

Kuidas leida tegelikult toimuvat välisõhu temperatuuri?

Seda hinnatakse Riigi Ilmateenistuse veebilehel avaldatud igapäevaste ilmavaatluste andmete ja Terviseameti veebilehel avaldatud tuulekülma indeksi tabeli alusel.

Millal võib jätta ära õppetunnid siseruumides?

Õppetunnid jäetakse ära õpperuumis, kus õhu temperatuur on vähem kui 19 ºC, võimlas juhul kui õhutemperatuur on vähem kui 18 ºC.

Tuule-külma indeks

Iga inimene on kogenud, et madalamate külmakraadide ja tugeva tuule korral tekib külmatunne kiiresti ja on palju tugevam kui tuuleta külma ilma korral.

Tegemist on asjaoluga, et tugev tuul jahutab lisaks külmakraadidele väga intensiivselt nahapinda, mille tulemusena algab organismi jahtumine ehk vaegsoojumuse tekkimine juba suhteliselt väikese külma, kuid tugeva tuule mõjul. Seega tuleb organismi mahajahtumise ja külmumise vältimiseks arvestada külma ja tuule koosmõju ehk tegelikult inimesele toimivaid külmakraade. Sel eesmärgil on välja töötatud nn tuule-külma indeks, mis arvestabki külma ja tuule tugevuse koosmõju inimese organismile, st kui tugev külm tegelikult organismile toimib ja milline on külmakahjustuste tekke oht.

Tuleb silmas pidada, et tuule-külma indeks ei arvesta päikesepaiste mõju - heledas päikesepaistes võib tuule-külma indeksi väärtus olla 6-10 kraadi väiksem.

Tuule-külma indeks
Tuule-külma indeks Foto: Terviseamet

Eriti tähtis on tuule-külma indeksit arvestada ja sellele vastavalt riietuda või üldse mitte ruumidest väljuda väga külmade ilmade korral koolide õppetöö ja eelkoolilasteasutuste tegevuse korraldamisel, samuti kaitseväes, merelaevastikus, pikkadel suusa- või jalgsimatkadel, mägimatkadel jm.

Keskkonnaagentuuri ilmateenistuse poolt koostatud tuule-külma indeks näitab, kui tugev külmakraad tegelikult katmata nahale/ kehale toimib.

Tagasi üles