N, 8.12.2022

Toompere, Tõniste ja Paide Teater rajavad Paide Rahva Muuseumi

Järva Teataja
Toompere, Tõniste ja Paide Teater rajavad Paide Rahva Muuseumi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Paide Teater

Üüve-Lydia Toompere, Siim Tõniste ja Paide Teatri uuslavastuse proovid on alanud ja kunstnikud vajavad kõigi paidekate abi. 

Kuigi lavastus jõuab publiku ette alles 16. veebruaril, siis enne seda otsivad autorid paidekate asju ja lugusid, mis esindavad kohalikku kogukonda. Leitud asjadest rajavad kunstnikud Paide Rahva Muuseumi, mis on osa veebruaris publiku ette jõudvast lavastusest.

Paide Rahva Muuseumi jaoks otsivad Toompere ja Tõniste ilusaid ja erilisi asju. Kui Sulle tundub, et kodus ringi vaadates seisab laual mõni kaunis küünlajalg, ripub seinal vana maal või lesib riiulis mõni sulle väga eriline ese, siis anna sellest meile teada! Täpsemalt – saada meil pilt ning kirjuta paar lauset, miks see asi sinu jaoks oluline on.

Ja kui sa tead, et sinu naabrimehel, kälil, lapsepõlvesõbrannal või töökaaslasel on kodus midagi, mis kindlasti vääriks kohta muuseumis, siis anna ka sellest meile teada, sest muidu võibki mõni varjatud aare Paides kadunuks jääda.

Lavastaja Siim Tõniste soovib lavastusega kummastada seda, kuidas me asju vaatleme: ”Millisena tunduvad need siis kui poleks teada, kellele need kuuluvad või milleks need mõeldud on? Millisena paistavad need meie jaoks tavapärased esemed määramata tulevikust või mõnest meie jaoks tundmatust reaalsusest, kus nende funktsionaalsus ja tähtsus on unustatud? Kas olulised oleksid asjad, mis meile hetkel põletavad tunduvad või kas ajalugu teeks asjade tähtsuse hierarhiates korrektuure?”

Lavastajad ja koreograafid on Üüve-Lydia Toompere ja Siim Tõniste. Lavastuse kunstnik on Kärt Ojavee, valguse loob Kermo Pajula, helimaastikud toob ilmale Alvin Raat, dramaturgia koostab Oliver Issak ja produktsiooni eest hoolitsevad Harri Ausmaa ja Margaret Tilk.

Asjade kirjeldusi, pilte ning lugusid on võimalik saata aadressile muuseum@paideteater.ee detsembri ja jaanuari kuu jooksul. Pilte võib saata ka mitmest esemest ning tuleb arvestada, et esemed peaks saata mõneks ajaks ka Paide Rahva Muuseumisse.

Paide Teater:

Paide Teater alustas tööd 2018. aasta 1. augustil. Paide Teatrit juhib meeskond, kuhu kuuluvad Harri Ausmaa, Kirill Havanski, Johannes Richard Sepping, Jan Teevet, Oliver Issak, Maria Paiste ning Margaret Tilk. Paide Teater on teater Paides, Järvamaal, Eestis, Euroopas ja maailmas.

Paide Teater tunneb, et üks tänase maailma suurimaid probleeme on kogukonnatunde kadumine. Väikesed tihedalt läbipõimunud kogukonnad on kadumas, samas ei tunne me end osana aina kasvavast globaalsest kogukonnast. Me tunneme, et meie mured ei huvita teisi ja lubame endale hoolimatust teiste ja maailma suhtes. Üha kasvavas infotulvas tunneme end võimetutena midagi muutma. Paide Teater usub, et teatril on võimalus, aga ka kohustus midagi muuta. Jah, teater üksi ei muuda maailma, aga kohtumine suurepärase kunstiga aitab nii kunstnikel endil kui publikul maailma selgemalt tajuda. Hea kunst aitab meil mõista, et me oleme koos. Me vastutame koos. Me rõõmustame koos. Me kurvastame koos. Paide Teater näeb, et iga inimene on lugu, on kogemus. Selle elurikkusega kohtumine aitab mõista maailma, milles me elame. Paide Teatri eesmärk on moodustada kogukond – meeskond, naiskond, segakond, inimkond. Teater on kohtumine. Aga kohtumine on enamat, kui ühte ruumi kokku tulemine. Paide Teater otsib enamat.

Siim Tõniste ja Üüve-Lydia Toompere:

Etenduskunstnike Tõniste ja Toompere eelmised koostööd on olnud sotsiaalse koreograafia ja osalusteatri lavastus „supersocial“ (augustis 2020) ja eestlaste terrorismihirme käsitlenud „Plaan T“ (märtsis 2018 koos Piret Jaaksiga, mõlemad Kanuti Gildi SAALi kaasproduktsioonid). Duo looming põhineb tihti kogukondlikul ja dokumentaalsel materjaalil, kust Toompere ja Tõniste otsivad vastust küsimusele kuidas inimesed ennast ja teisi erinevates sotsiaalsetes situatsioondes näevad ja millised on mehhanismid, mis inimeste arvamusi kujundavad.

Märksõnad
Tagasi üles