Olulisem moment on aga kohtu väide, et Koitla emotsionaalseid pingeid, leina ja kaotusvalu ei saa pidada "erandlikeks asjaoludeks", nagu ütleb seadus. Lihtsustatult öeldes selgitas kohus, et hüvitise maksmine olnuks põhjendatud ainult juhul - ja nüüd tähelepanu - kui Koitla oleks õnnetuses osalenud, vanematega ühes autos istunud, ema-isa hukkumist pealt näinud või pärast juhtunut otse verise auto kõrval seisnud.
Et Koitla tragöödias ei osalenud, õnnetust ja oma vanemate surnukehi vahetult ei näinud ning isegi matustel kirste ei avatu, oli keskealise poja moraalse kahju nõue kohtu arvates alusetu.
"See on ikka siiamaani uskumatu, et niisugune asi toimub. Ma olen saanud kindlasti kahju, aga seda ei aktsepteerita," ütles ta."Ma sain aru et, kui ma oleksin pidanud ise viibima tol hetkel selles samas autos oma vanematega koos, siis mul oleks olnud moraalne õigus /.../ või ma oleksin pidanud sellel õnnetul kilomeetril ootama, seisma ja nägema seda kõike pealt. Mingi muu variant ei ole inimesele... moraalne kahju," nentis ta kurvalt.
Vandeadvokaat Leon Glikman ütles, et kuigi talle käib närvidele pidev seaduste muutmine, on antud juhul tegemist olukorraga, mis näitab, et seadust oleks vaja muuta. Eesti üks tuntuim advokaat võttis maadevahetusprotsessi tipptunnil spetsiaalselt aja maha, et neutraalse eksperdina selgitada, miks Koitla lugu kannatanule kohtus krahhiga lõppes.
"Kui lähtuda puhtalt kaasuse seisukohast, siis, kui mina oleksin kohtunik, oleksin ma teinud lahendi Koitla kasuks ja väga lihtsal põhjusel: kahe vanema kaotamine korraga on minu arvates erandlik asajaolu ka praegu kehtiva küllaltki nadi seaduse pinnalt," leiab Glikman.