Tõhustusdoosi saab jaanuaris ka ostu- ja kultuurikeskustest

Anne Põder
, ajakirjanik
Copy
Kampaania tuletab meelde, et kõige kindlama kaitse uue koroonatüve vastu annab senistel andmetel tõhustusdoosiga immuniseerimine.
Kampaania tuletab meelde, et kõige kindlama kaitse uue koroonatüve vastu annab senistel andmetel tõhustusdoosiga immuniseerimine. Foto: Tervisekassa

Tervisekassa alustas koostöös kohalike omavalitsuste ja kogukondadega kampaaniat "Kolmega on kindlam!", mis innustab neljanda koroonalaine eel inimesi kolmandat koroonavaktsiini doosi tegema.

Tervisekassa Põhja-Eesti vaktsineerimise koordinaator Kerli Vilk ütles, et tänasest suureneb kaheks nädalaks kampaania „Kolmega on kindlam!“ raames kogu Eestis märkimisväärselt nii vaktsineerimiskohtade kui ka -aegade hulk ning lisanduvad uued etteregistreerimiseta vaktsineerimispunktid ostukeskustesse.

Järvamaal saab kampaaniaga seoses erakorraliselt vaktsineerima minna 20. jaanuaril Koeru kultuurimajja, 21. jaanuaril Paide Maksimarketisse ja Türi kultuurikeskusesse. 

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik märkis, et jaanuar on tõhustuskuu. "Tõhustusdoosi tegemine on parim kaitse, mis meil kõigil on võimalik endale täna väga kiiresti leviva koroonaviiruse omikrontüve vastu saada. Seda nii nakatumise, kuid eeskätt just raske haigestumise ehk haiglaravile sattumise vastu. Lisaks on tõhustusdoosi tegemine ka ainus võimalus oma COVID-tõendi pikendamiseks, sest alates veebruarist lüheneb selle kehtivusaeg Eestis ja Euroopa Liidus üheksale kuule pärast esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamist,“ selgitas ta.

10. - 23. jaanuarini kestva kampaania ajal tagab riik maksimaalse Covid-19 vaktsineerimise võimekuse: selle aja jooksul võimaldatakse vaktsineerimine 120 000 inimesele üle Eesti.

Igas maakonnas on vähemalt üks täiendav vaktsineerimispunkt, mis asuvad enamasti kaubanduskeskustes ning on avatud õhtuti ja nädalavahetustel. Ette registreerides saab vaktsineerida oma perearsti juures, haiglates, erakliinikute vaktsineerimispunktides ja apteekides. Liikumisraskustega inimesed saavad vaktsineerija kutsuda endale koju helistades telefoninumbril 1247.

Tervisekassa saadab alates tänasest vanusegruppide kaupa SMS-teavitusi inimestele, kellel on käes tõhustusdoosi tegemise aeg ja kelle kontaktandmed on riigil olemas. Vaktsineerimispunktide info leiab vaktsineeri.ee lehelt, aegu saab broneerida helistades riigiinfo telefonil 1247 või logides sisse patsiendiportaali.

“Perearstid ootavad kõiki oma nimistu patsiente, kellel veel koroonaviiruse vastane kaitsesüst tegemata. Vaktsiin saab meid hoida raske haigestumise eest ja on seetõttu kindlaim viis kaitsta ennast ja oma lähedasi,” selgitas perearstide seltsi juht Le Vallikivi. “Kui olete oma otsust edasi lükanud ja vajate nõustamist, siis meie perearstid ja pereõed on valmis teile igati abiks olema. Just praegu on õige hetk teha ära tõhustusdoos, sest nakatumine on väga kõrges kasvutrendis."

Kuna lähikuudel on oodata väga suurt koroonaviirusega nakatumise lainet, mis mujal maailmas on juba tekitanud probleeme töötajate massiliselt töölt eemal olemisega, siis panustavad tõhustusdooside tegemisse ka tööandjad. Kampaania „Kolmega on kindlam!“ jooksul võimaldab Eesti üks suurimaid tööandjaid Tallink oma laevadel Covid-19 vaktsineerimise nii töötajatele kui ka reisijatele.

Eestis on tänaseks tõhustusdoosi saanud 304 086 inimest, mis moodustab 28,3 protsenti täisealisest elanikkonnast ja 46,7 protsenti üle 60-aastastest elanikest.

Eestis alustati tõhustusdooside tegemist 2021. aasta oktoobris üle 65-aastaste vanuserühmas, hooldekodude elanike, tervishoiu-, sotsiaal- ja haridusvaldkonna töötajate seas, kellel oli esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamisest möödas vähemalt viis kuud.

Omikroni tüve kiire leviku tõttu võimaldati alates 21. detsembrist 2021 tõhustusdoosi tegemine kaks kuud pärast Jansseni ja kolm kuud pärast Pfizeri, Moderna või AstraZeneca vaktsineerimiskuuri lõpetamist. Läbipõdenud saavad tõhustusdoosi teha viiendal kuul pärast viimast vaktsiinidoosi või läbipõdemist.

Tagasi üles