Valdav osa hangetest olid riigisisesed, jaotudes liigiti ühtlaselt kolmeks: 33 protsenti teenuste, 33 protsenti asjade ja 29 protsenti ehitustööde riigihanked. Rahvusvahelised hanked moodustasid alla veerandi kõikidest hangetest. Suurimad lõppenud hangete maksumused jäävad suurusjärku 50 miljonit eurot. Eelmisel aastal alustatud riigihangetel osalenud ja ka edukatest pakkujatest oli 96 protsenti Eesti päritolu. Väikese- ja keskmise suurusega ettevõtetega on aastalõpu seisuga sõlmitud 86 protsenti lepingutest.
„Möödunud aastal mõjutas riigihangete trende kestev koroonaviirus. Jätkuvalt tehti palju väljakuulutamiseta läbirääkimisteta hankemenetlusi ning ainult madalamal hinnal põhinevaid hankeid,“ ütles rahandusministeeriumi riigihangete ja riigiabi osakonna juhataja Kristel Mesilane. „Väike- ja keskmise suurusega ettevõtete osakaal hangetes on kõrge ning see on märk avatud konkurentsi võimalustest hanketurul.“
Enim ehk 44 protsenti kasutati avatud hankemenetlust, mis kasvas aastaga 5 protsenti. Pisut alla kolmandiku hangetest korraldati lihthankemenetlusena ja ligi 16 protsenti moodustasid väikehanked. Väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetlusi oli pisut üle 6 protsendi ning üle 3 protsendi sotsiaal- ja eriteenuste erimenetlusi. Teisi menetlusliike kasutati vähem.
Väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetlusi korraldati 543 korral, vähenedes aastaga 115 võrra. Möödunud aastal ei olnud koroonaviirus enam ootamatu ning hankijatel oli võimalik oma tegevusi planeerida, mistõttu ei ole väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse kasutamine enam alati põhjendatud ning näitas ka vähenemise trendi.
Riigihangetest hinnati üksnes madalaima hinna või kulu alusel 87 protsenti ja ainult 13 protsendil hangetest kasutati pakkumuste hindamisel lisaks hinnale või kulule ka mõnda kvaliteeti kirjeldavat kriteeriumit. Kvaliteedikriteeriumite kasutamise osakaal on püsinud 13 protsendi ümber viimased seitse aastat. „Rahandusministeerium julgustab hankijaid enam kaaluma kvaliteedikriteeriumite kasutamise võimalusi pakkumuste hindamisel,“ lisas Kristel Mesilane.