R, 9.12.2022

Kirjanduspreemia võitis mitmekihilise pereloo kirja pannud naine

Anne Põder
, ajakirjanik
Kirjanduspreemia võitis mitmekihilise pereloo kirja pannud naine
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tammsaare kirjanduspreemia pälvis Kai Aareleid eelmisel aastal ilmunud romaaniga «Vaikne ookean».
Tammsaare kirjanduspreemia pälvis Kai Aareleid eelmisel aastal ilmunud romaaniga «Vaikne ookean». Foto: Dmitri Kotjuh

Laupäeval kuulutati Järva-Madisel välja 45. Tammsaare kirjanduspreemia laureaat, kelleks on Kai Aareleid eelmisel aastal ilmunud romaaniga «Vaikne ookean». Preemia võttis Aareleid vastu Albu rahvamajas, kus ta ka oma loomingust rääkis.

Žürii liige Karmen Velit­schinsky ütles, et tänavune kandidaatide valik oli põnev ja mitmekesine. «Oli krimi- ja ajaloolist kirjandust ning veidi armastust, esindatud oli ka novellikogumik ja pisut filosoofilisemat lugemist. Igale maitsele,» lausus ta.

Preemiaväärilise teose sõelus välja 11-liikmeline žürii.

Kai Aareleiu teose «Vaikne ookean» kohta on kirjutatud, et see on mitmekihiline perelugu, kus kõrvuti jooksevad sündmused selle sajandi esimesest poolest põigetega 70ndate ja 80ndatesse.

Nii nagu eelmistes romaanides, on Aareleiule olulised ema ja tütre vahelised suhted, mälestused ja saladused, mis ulatuvad tagasi lapsepõlve.

Raamatu pealkirja kohta ütles ta, et ehkki lugu jõuab tõesti ookeanini välja, on sama tähendusrikas ka vaimne vaikne ookean, mille kallastel elavad tema tegelased.

Kai Aareleid sõnas, et teda on jäänud vaevama kirjutaja vastutus. «Alati jääb kirjutaja mingil määral süüdi, sest alati leidub keegi, kes tahab, et kirja oleks pandud mingi teine versioon tõest,» selgitas ta. «Või kuna ajalugu on meile seda juba nii mitu korda tõestanud, siis ei taheta, et üldse midagi oleks kirja pandud. See kehtib ka nende lugude kohta, mis muidu maha vaikitakse, kas meil on kirjutajatena õigus neid kirjutada või mitte.»

Kai Aareleid on saatnud maailma neli last, kolm romaani, kaks luulekogu, ühe novellikogu ning arvukalt ilukirjandustõlkeid hispaania ja soome keelest. Varrakus on varem ilmunud tema romaanid «Vene veri» (2011) ja «Linnade põletamine» (2016) ning novellikogu «Salaelud» (2018).

Mitmesse keelde tõlgitud romaani «Linnade põletamine» ainetel kirjutatud näidend esietendus Eesti Draamateatris 2019. aastal. (JT)

45. Tammsaare kirjanduspreemia kandidaadid:

• Urmas Vadi «Hing maanteeserval»

• Eva Koff «Kirgas uni»

• Eve Laur «Õmblejanna»

• Birk Rohelend «Kes tappis Otto Mülleri?»

• Kai Aareleid «Vaikne ookean»

• Juta Kivimäe «Suur tuba»

• Tõnu Õnnepalu, Jaan Kaplinski «Vaimu paik»

Märksõnad
Tagasi üles