Selleks on Ranna sõnul kasulikud kohad näiteks erinevad investeerimisüritused, kus leiab häid kontakte ja mõttekaaslasi, kellega arutada, kuidas jõuda oma eesmärkideni ning kellelt sel teekonnal inspiratsiooni saada. “Lapsevanemana võta vastutus ja räägi nendel teemadel oma lapsega juba varakult, et lapsel tekiks huvi ise teemat edasi uurida - kust raha tuleb ning kuidas seda teenida ja enda kasuks tööle panna,” soovitab ta. “Tark on ütlus, et oleme keskmine oma viiest kõige lähedasemast sõbrast ja tuttavast ning raamatust, mida loeme. Seega on ülimalt tähtsad nii eneseareng kui see, kellega me ennast ümbritseme.”
Investeerimise müüdid
Ranna sõnul levib palju valearvamusi ja müüte, millest ta järgnevad ümber lükkab.
“Investeerimisega alustamiseks peab olema palju raha” - tihti tuuakse endale selline vabandus, kuigi tegelikult saab investeerimist alustada kasvõi 10st eurost, ostes näiteks oma esimesed aktsiad. Seejärel aga tasub hakata otsima viise, kuidas oma kapitali suurendada, samal ajal eluks mittevajalikke kulusid vähendades.
“Rikkaks saab väga kiiresti” - pigem võtab investeerimine oma aja ja vajab järjekindlust ja kannatlikkust.
“Investeerimine on liiga riskantne” - jah, oma risk on alati olemas, aga saab valida madalama riskiga tegutsemisviisid.
“Investeerimine võtab palju aega” - mitte alati, mõni hea tehing võib korraga suure sammu unistuseni lähemale viia. Näiteks üks Gerda coachingu klient laenas vanematelt investeerimiseks raha ja ostis online digiettevõtte, millega teenib nüüd igakuiselt passiivselt 4000-5000 eurot.
Gerda Ranna soovitusi finantsteadmiste ammutamiseks:
Filmid “Inside Job”, “The Big Short”
Raamatud “Intelligentne investor”, “Üks samm Wall Streetist ees”
Podcast “We Study Billionaires”
Telesaated “Shark Tank”, “Undercover Billionaire”
Lisaks: kuula Warren Buffeti esinemisi sotsiaalmeedias