K, 8.02.2023

SEB: keskmine kodulaenu summa kasvas möödunud aasta lõpus ligi 105 000 euroni

Järva Teataja
SEB: keskmine kodulaenu summa kasvas möödunud aasta lõpus ligi 105 000 euroni
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Margus Ansu

SEB kodulaenude statistika kinnitab eluasemelaenude turu ärksust: eelmisel aastal väljastatud kodulaenude maht kasvas ligi 60% ja uusi lepinguid sõlmiti 35% enam kui ülemöödunud aastal. Keskmine kodulaenu summa ulatus 2021. aasta lõpus ligi 105 000 euroni.

„Kui eelmise aasta kolmandas kvartalis koduostude finantseerimine veidi vähenes, siis neljandas kvartalis sõlmiti kodulaenu lepinguid jälle peaaegu sama aktiivselt kui sama aasta esimeses ja teises kvartalis. Taastunud tööhõive, töötasu tõus mitmes sektoris ning suurenenud hoiused andsid peredele kindluse soovitud kinnisvaratehingud ära teha ning see kajastub ka eluasemelaenu numbrites,“ kommenteeris SEB Panga juhatuse liige ja jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.

Balti riikide võrdluses oli laenutaotleja nii Eestis kui ka lõunanaabrite juures keskmiselt 35-aastane või veidi vanem ning kodulaenu võtsid pisut enam mehed kui naised. Keskmine kodulaenu summa oli suurim Eestis, ulatudes eelmise aasta neljandas kvartalis ligi 105 000 euroni. Järgnesid Leedu keskmise kodulaenu summaga ligi 80 000 eurot ja Läti keskmise laenusummaga ligi 77 000 eurot.

„Kliendid, kelle maksevõime seda lubab, eelistavad kodu osta pigem uusarendustesse, mille osakaal kodulaenude hulgas on kasvanud. Peamiselt see ja ka uute korterite endi hinnakasv ongi viinud keskmise laenusumma kasvuni,“ selgitas Leppänen.

„Kuigi valdav osa uusarendustest vastab täna A- või B-energiaklassi nõuetele ning on seetõttu madalamate kodukuludega ja keskkonnasõbralikumad, siis üldises elamufondis ei ole see trend valdav. Eesti kodudest on vaid 1,5% A-klassi ja 3,5% B-klassi energiamärgisega, nii et viimastel kuudel toimunud energiahindade tõus on Eesti peresid väga otseselt mõjutanud. Energiahindasid me kontrollida ei saa, küll aga saame vähendada energiatarbimist, millel on mõju nii majandusele kui ka keskkonnale. Seetõttu pakume alates tänavu jaanuarist rohelist kodulaenu, mis soodustab energiasäästlike eluasemete ostmist ja ehitamist,“ täiendas Leppänen.

Märksõnad
Tagasi üles