Saada vihje

Kaitseministeerium ootab Eesti ettevõtteid kandideerima kaitsetööstuse arendusprojektide konkursile

Copy
Milrem Robotics on üks Eesti kaitsetööstuse lipulaevu.
Milrem Robotics on üks Eesti kaitsetööstuse lipulaevu. Foto: Ago Gaškov

Kaitseministeerium kuulutas välja 2022. aasta kaitsetööstuse arendusprojektide konkursi, kuhu oodatakse eelkõige uuenduslikke ja nutikaid tootearendusideid.

„Arendusprojektide konkurss on juba pikem traditsioon, sellest on välja kasvanud mitmeid põnevaid tooteid ja projekte, mis on jõudnud reaalsesse kasutusse nii Eestis kui väljaspool Eestit. Näiteks ettevõtete Semetron ja Maru koostöös arendatud kaitseväe välihaigla, Milrem Roboticsi mehitamata maismaasõidukid, Threod Systemsi mehitamata õhusõidukid või Nordic Armoury uuenduslik paukpadruni laskeseade raskekuulipildujale,“ lausus kaitseministeeriumi kaitseplaneerimise asekantsler Tiina Uudeberg. „Kaitsetööstuse toetamine siseriiklikult ja ka eksporditehinguteni jõudmises on kindlasti meie prioriteet. Sellised projektid on just need, mis viivad kaitsetööstuse arengut edasi.“

 

Konkursilt alguse saanud Eesti kaitsetööstusettevõtete arendusprojektide potentsiaali näitab rahvusvaheline tunnustus, näiteks võitis ettevõte Rantelon koos Tampere ülikooliga täisdupleks raadiosüsteemi arendamise eest Euroopa Kaitseagentuuri innovatsiooniauhinna.

 

Asekantsler Uudebergi sõnul pakub konkurss uusi teadmisi ka kaitseväele. „Kaitsevägi annab sõjalise ekspertiisi ja praktiliste välitestidega ettevõttele vajalikku tagasisidet oma toote arendamiseks, kuid samal ajal annab see kaitseväele võimaluse katsetada uusi lahendusi väljaõppes ja hinnata uute tehnoloogiate mõju lahinguväljal,“ lisas Uudeberg.

 

2022. aasta konkursile on oodatud järgmiste valdkondade projektid: küberturbetehnoloogiad, tehisintellekti rakendused, seire- ja elektroonilise sõjapidamise vahendid, robootika, digilahendused, õhuründemoon. Konkursi võitjad saavad teha Kaitseväega koostööd toote arendamisel ja testimisel, mis tagab suurema kindluse, et toode vastab lõppkasutaja vajadustele.

 

Konkursi eelarve on kuni 700 000 eurot. Maksimaalselt võib üks projekt toetust saada 200 000 eurot. Kaitseministeeriumi toetus ühele arendusprojektile on üldjuhul 25%, kuid olenevalt projekti potentsiaalist kuni 45% projekti kogumaksumusest. Taotluste esitamise tähtaeg on 28. veebruar 2022.

 

Taotlusi hindab komisjon, kuhu kuuluvad esindajad kaitseministeeriumist, kaitseväest, Eesti majandusarengut suunavatest ametkondadest ja ettevõtlusorganisatsioonidest ning väliseksperdid.

 

Konkursi eesmärgiks on saavutada Eesti kaitsetööstuse toodete kõrge arendustase ja rahvusvaheline konkurentsivõime.

 

Kaitseministeerium on alates 2013. aastast korraldanud igal aastal Eesti ettevõtetele arendusprojektide konkurssi uuenduslike ja kõrge ekspordipotentsiaaliga toodete arendamiseks ja toetanud selle aja jooksul ettevõtete projekte kokku pea 3 miljoni euroga.

 

Rohkem infot konkursi kohta leiab siit!

Tagasi üles