Söestunud mänguasjad ja leivakoorikud plaadimängijas: lapsevanemad jagavad laste koduseid äpardusi

Copy
Apple'i 1980. aastatel toodetud lauaarvuti.
Apple'i 1980. aastatel toodetud lauaarvuti. Foto: Apple

Aastate jooksul on olnud märgata läbivat mustrit, et suur osa kodukindlustusjuhtumeid on seotud just lastega. Kindlustusfirma Gjensidige üleskutsel muljetasid lapsevanemad, milliseid äpardusi on nende kodudes juhtunud.

2022. aasta on kestnud napilt paar kuud, kuid Gjensidiges on juba kümneid koduse vara kindlustusjuhtumeid, millest suurem osa laste poolt põhjustatud. “Üks päris kulukas näide käesolevast aastast on harjavarrega telerile otsa jooksmine, mille kahju ulatus ligi 1500 euroni,” sõnas Gjensidige kahjukäsitluse osakonna juht Maarika Mürk.

Ettevõtte statistika järgi oli lastega seonduvaid kindlustusjuhtumeid 2021. aastal 78 ja kahjud jäid keskmiselt 300 euro piiresse. Kõige krõbedamad kahjud olid kiviga purustatud aken ja vastu kallihinnalist telerit lennanud mänguauto, mis mõlemad küündisid üle 800 euro. Ka inimeste jagatud lugude seast joonistuvad välja sarnased jooned, on need siis meenutused lapsepõlvest või omaenda laste askeldused.

  1. Laste soov toppida asju sinna, kuhu need ei kuulu

“Minu lapsed olid väikesed 20 aastat tagasi ning siis olid arvutitel veel flopiseadmed. Ühel päeval ei õnnestunud sinna enam ketast sisse panna. Kui mees selle lahti keeras, leidsime sealt seest pannkoogi,” meenutas üks lapsevanem. “Kunagi olid videomakid, mille kassetiauku oli hea igasugu asju toppida, mis vähegi sisse mahtusid,” sõnas ka teine.

“Me vennaga tegime endale lapsepõlves üsna tihti ise süüa, näiteks praeleiba, aga leivakoorikud meile ei maitsenud. Toppisime neid plaadimängija sisse, kuniks kogu plaadimängija kaanealune oli praeleiva koorukesi täis,” jagas üks lapsepõlvemeenutust.

  1. Täkked ja kriimud autol

Autotäkked ei teki vaid tihedalt täis pargitud parklates, vaid ka turvaliselt maja ees seistes ja laste juuresolekul. “Kui aias seisab pargitud auto, siis juhtub ikka, et laps vajub “eriti ettevaatlikult” jalgrattaga sõites lenksuga vastu auto külge. Tulemuseks ikka väike mõlk või kriips,” nentis üks. Kurjast ei ole aga vaid jalgrattad, vaid ka laste neljarattalised. “Kaks nelja-aastast korraldasid näiteks meil mänguautodega võistluse. Rallirajaks olid ühe uue auto küljed...” tõdes teine.

  1. Elektroonikaseadmete süttimine

“5-aastasele tütrele meenutas helendav lambikauss koos pirne kaitseva plaadikesega mereranda. Ta võttis oma Barbie nuku ja tõstis ta lambikupli sisse päevitama, alla sättis veel pehme fliisitüki rannalinaks. Seejärel pani ta nuku kõrvale veel väikse pehme hobuse ja keeras siis lambilüliti maksimaalvõimsusele,” kirjeldas lapsevanem asjade käiku tagantjärgi. Plaat kuumenes kupli sees ruttu, fliis sulas üles ja söestunud hobune kukkus põrandale ning võttis tuld. “Hetkega oli terve maja paksu tossu täis.”

  1. Purunenud koduseadmed

“Lühikese ajaga läks meil kolm televiisorit, kolme aktiivse lapsega,” tõdes üks lapsevanematest. “Meil läks kodus kaks monitori üsna samamoodi katki. Kolmene mängis ühel juhul suurte Lego-laadsete ehitusklotsidega ja siis mänguhoos kogemata viskas ühe vastu monitori. Teisel juhul sakutasid mõlemad mänguasja, mis pääses ühel hetkel lendu ning lendas samuti vastu monitori,” meenutas teine.

“Minu laps ronis 3-aastasena kineskoobiga teleka peale, aga tal läks süda pahaks ja õnnetus maandus teleka peale, mistõttu hakkas telekas suitsema. Me tõmbasime kiirelt teleka välja ja see seisis garaažis paar aastat,” seega loeti televiisor justkui mahakantuks. “Kuniks olime reisil, tuli ämm meile koera hoidma ja taris teleri külalistuppa, et voodist telekat vaadata. Me tulime koju, ämm oli rõõmus ja telekas töötas nagu muiste,” sai lugu õnneliku lõpu.

Mürgi sõnul oli seadmetega seonduvaid kodukindlustuskahjude tõusu märgata just 2020. aasta kevadise karantiini ajal, mil paljud inimesed kodust töötasid. Loetelust leiab nii katkiseid kohviaparaate ja sülearvuteid kui ka purunenud keraamilisi pliite. Sarnast mustrit on olnud märgata kogu koroonapandeemia vältel.

Tagasi üles