L, 3.06.2023

Järvamaalt pärit ehitusinsenerist valmis raamat

Järva Teataja
Facebook Twitter
Comments
August Komendant 1981. aastal FOTO: Eesti Arhitektuurimuuseum
August Komendant 1981. aastal FOTO: Eesti Arhitektuurimuuseum Foto: EESTI ARHITEKTUURIMUUSEUM

Neljapäeval kl 18 esitletakse Eesti Arhitektuurimuuseumis raamatut „Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant“.

„Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant“ on esimene põhjalikum sissevaade Järvamaalt pärit ehitusinsener August Komendandi (1906–1992) pärandisse. Raamat koos samanimelise näitusega, mida eksponeeriti esmakordselt Eesti Arhitektuurimuuseumis (2020), annab ülevaate Komendandi pikast karjäärist 1930. kuni 1980. aastateni. Tema tööde loetelu sisaldab enam kui 200 projekti – osa neist kavandas ta iseseisvalt, ülejäänu koos arhitektide ja teiste inseneridega. Neist projektidest põnevamatega saab raamatus ka tutvuda. Raamat teeb ühtlasi kuuldavaks mitme Komendandi kaasaegse ja ka lähedaste hääle. Uurimistöö käigus tehtud intervjuud aitavad mõista projektide tausta ning portreteerida August Komendanti kui isiksust.

Raamat sisaldab tuntud arhitektuuriajaloolase, professor Kenneth Framptoni ja raamatu koostaja Carl-Dag Lige esseesid ning valitud artikleid August Komendandilt. Eesti keeles ilmub esmakordselt seni ainus teadaolev põhjalikum intervjuu Komendandiga – arhitekt Oscar Tenreiro vestlus temaga 1985. aastast. Ühtlasi annab raamat visuaalselt haarava ülevaate Komendandi tähtsamatest erialastest töödest – 1930. aastate varastest betoonehitistest tema sünnimaal Eestis kuni 1960. ja 1970. aastatel valminud maailma arhitektuuri tippteosteni Põhja-Ameerikas. Enamik raamatu 500 illustratsioonist ilmuvad esmakordselt. Raamatust leiab põhjaliku August Komendandi tööde loetelu koos iga projekti põhiandmetega ning valikbibliograafia, mis sisaldab nii Komendandi enda publikatsioone kui ka teiste käsitlusi tema töödest.

Eesti Arhitektuurimuuseumi kirjastatud raamat ilmub samaaegselt ka inglise keeles, koostöös maailma ühe tuntuma arhitektuurikirjastusega Birkhäuser Verlag Šveitsist, mis hakkab raamatut ka ülemaailmselt levitama.

Lisainfo!

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles