E, 27.06.2022

Paide idaosast leitud asulakoht tunnistatakse ilmselt arheoloogiamälestiseks

Tiit Reinberg
Paide idaosast leitud asulakoht tunnistatakse ilmselt arheoloogiamälestiseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Paide linn 1683. aasta S. Waxelbergi kaardil. Rahvusarhiivis hoiul olevalt kaardilt on näha linnust ja vallikraavi, lisaks linna tänavate võrgustikku, mis on suuresti säilinud tänapäevani.
Paide linn 1683. aasta S. Waxelbergi kaardil. Rahvusarhiivis hoiul olevalt kaardilt on näha linnust ja vallikraavi, lisaks linna tänavate võrgustikku, mis on suuresti säilinud tänapäevani. Foto: Muinsuskaitseamet

Muinsuskaitseamet ootab 3. juuniks paidelaste kirjalikke arvamusi ja vastuväiteid Paide vanalinna idaosast leitud asulakoha mälestiseks tunnistamise ja sellele kaitsevööndi määramise kohta. Muinsuskaitseamet annab sellesisulise käskkirja eelnõu kultuuriministrile üle eeldatavalt juulis.

Kultuuriministri määruse eelnõu selgitab, et kõnealune asulakoht paikneb Paide linna idaosas 35,29 hektari suurusel alal. Põhjas ulatub asulakoht Tallinna tänava keskosani, idas Parkali tänavat ääristava hoonestuseni, lõunas Pika ja Karja tänava ristmiku piirkonnani ning läänes Suur-Aia ja Väike-Aia tänava läänepoolse hoonestuseni. Teadaolevate andmete põhjal on asulakoht tervikuna alates 13. sajandist olnud järjepidevalt kasutusel.

Muinsuskaitseseaduse järgi on riikliku kaitse alla võtmise eeldus see, et kultuuriväärtusega asi või maa-ala esindab Eesti ainelise kultuuripärandi väärtuslikemat osa, millel on teaduslik, ajalooline, kunstiline või muu kultuuriväärtus.

Märksõnad
Tagasi üles