L, 3.12.2022

Erakondade reitingud: Reformierakond sai nädalaga toetust juurde

Järva Teataja
Erakondade reitingud: Reformierakond sai nädalaga toetust juurde
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Marko Mumm / Postimees

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 33%, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 21,4%, ja Keskerakonda 17,8% valimisõiguslikest kodanikest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 12. aprillist 9. maini ning kokku küsitleti 4001 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku.

Reformierakonna toetus tõusis nädalaga ühe protsendipunkti võrra ning jõudis 33%-ni. Viimase kolme kuuga on peaministripartei toetus kasvanud 11,7 protsendipunkti võrra ning on hetkel kõrgeimal tasemel alates eelmise aasta aprillist. Teisel kohal on EKRE, kes jääb Reformierakonnast 11,6 protsendipunkti kaugusele ning kolmandal kohal olev Keskerakond EKRE-st omakorda 3,6 protsendipunkti kaugusele.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (13%), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (6,7%) ning Isamaa (5,1%). Eesti 200 toetus on jätkuvalt langustrendis ning viimase kolme kuuga on see langenud 6,7 protsendipunkti võrra.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 50,8% ja opositsioonierakondi 33,2% vastajatest. Viimati oli koalitsioonierakondade summaarne toetus vähemalt 50% eelmise aasta juuni alguses.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest. Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Reformierakonna toetajad (33%) ning sellisel juhul on veamäär +/-1,46%. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Isamaa puhul +/-0,68%. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest vaid 0,9%.

Märksõnad
Tagasi üles