T, 3.10.2023

Teadlased kutsuvad taas nurmenukke vaatlema

Järva Teataja
Facebook
Comments
Harilik nurmenukk kasvab teeäärtes, niitudel, parkides ja metsaservadel, üldiselt eelistab see taim päikesepaistelisi kohti.
Harilik nurmenukk kasvab teeäärtes, niitudel, parkides ja metsaservadel, üldiselt eelistab see taim päikesepaistelisi kohti. Foto: Urmas Luik

Tartu Ülikooli teadlased kutsuvad inimesi taaskord nurmenukuvaatlusi tegema, et hinnata niitudel kasvavate taimeliikide käekäiku. 

Teadusalgatus "Eesti otsib nurmenukke" toimub tänavu neljandat ja viimast korda. 

Kodulehe nurmenukk.ee kaudu saavad kõik inimesed väikese vaevaga nurmenukuvaatlusi sisestada ükskõik millises Eesti või Euroopa paigas.

Eestis on nurmenukk veel üsna levinud ja inimesed tunnevad selle kergesti ära. Seetõttu on väga aktiivselt kolm aastat vaatlusi tehtud ja algatusega hästi kaasa tuldud.

„Selline võimalus õues teadlastele vajalikku infot edastada levis eelmisel aastal kulutulena ka Euroopa teistesse riikidesse, kuid kodumaal on nurmenuku-entusiasm siiski märgatavalt suur,“ ütles algatuse üks eestvedaja taimeökoloog Iris Reinula.

Nurmenukuvaatluse tegemine on lihtne ja sellega saavad hakkama igas vanuses inimesed. "Meie senine kogemus näitab, et kevadine nurmenukukaardistamine annab inimestele põnevat infot nende enda kodukandi kohta. Hea harrastusteaduse projekt annabki vahetult inimesele uut teadmist, midagi, mida edaspidigi tähele panna,“ sõnas Reinula.

Nurmenukuvaatluste tegemiseks tuleb leida nurmenukud ja vaadata ühes paigas kuni 100 nurmenukutaime õie sisse.

Nurmenukul on kahte tüüpi õisi: S ja L. Kodulehe nurmenukk.ee abil tunneb õite erinevuse kergesti ära ja saab vajaliku info teadlastele edastada. Lisama peaks ka foto vaatluskohast, mistõttu on lihtne vaatlust teha nutiseadme abil.

Kui nurmenukke on vähem, siis piisab ka vähemate õite määramisest. Harilik nurmenukk kasvab teeäärtes, niitudel, parkides ja metsaservadel, üldiselt eelistab see päikesepaistelisi kohti. 

2019. aastal alanud harrastusteaduskampaania „Eesti otsib nurmenukke“ algatus on levinud üle terve Euroopa. Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel on partnereid nurmenuku meeskonnas juba 28 riigis. Mitmeski teises Euroopa riigis ei ole nurmenukud enam nii laialt levinud ning on vahel koguni haruldase taimena looduskaitse all.

Nurmenukukampaania on osa teaduse tippkeskuse „EcolChange: Globaalmuutuste ökoloogia looduslikes ja põllumajanduskooslustes“ tegevusest ning algatust juhivad Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühma teadlased koos partneritega üle terve Euroopa. 

Lähemalt saab teadusalgatuse kohta lugeda siit. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles