Loodusvaatluse maraton kutsub loodust avastama

Anne Põder
, ajakirjanik
Copy
Loodusvaatluse maraton
Loodusvaatluse maraton Foto: Märt Kose

52 vaatlusalal peetakse laupäeva keskpäevast pühapäeva keskpäevani üle-eestiline loodusvaatluste maraton, mille käigus saavad kõik loodushuvilised läbi viia ja edastada vaatlusi.

Eesti 52 vaatlusalalst 22 asuvad eramaadel ja 30 avalikel aladel.

Mitmel vaatlusalal saab osaleda juhendatud retkedel, mille käigus tutvuvad taimede, lindude, putukate ja paljude teiste eluvormidega. Vaatlusretki juhendavad kogenud loodusetundjad Kuusikul, Pärnus, Tartus, Viljandimaal, Tartumaal, Raplamaal ja Harjumaal.

„Vaatlusi soovitame tõendada fotode, video- või helisalvestustega, et spetsialistid saaksid vaatluse kinnitada või aidata vaatlejat liigi määramisel,“ ütles maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Loodusvaatluste maraton kasutab rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz, mis näeb ette, et vaatlused toimuvad eelnevalt määratud aladel kindla ajavahemiku jooksul. Vaatlusi saab sisestada otse nutitelefoni või hiljem kodus arvutis. Kogutud loodusvaatlused jõuavad eElurikkuse andmeportaali, kus need on kõigile avalikult nähtavad. Vaatluste sisestajate vahel loositakse välja auhindu.

Infot vaatluste kohta saab edastada veebirakendusega Legulus või Android nutiseadmetele mõeldud rakendusega PlutoF Go. Viimane võimaldab vaatlusi sisestada ka internetiühenduse puudumisel. Samuti võimaldab käepärane rakendus salvestada pildi-, heli- ja videofaile.

Vaatlusmaratoni peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum, kaaskorraldaja portaal Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton kuulub Loodusfestivali kavasse, mille põhiprogramm toimub sel 15. juunini kõikjal üle Eesti.

2021. aastal tehti 41 alal üle Eesti ööpäeva jooksul üle 7500 loodusvaatluse, märgati üle 2000 liigi ning leiti ka Eestis uus liik.

Tagasi üles