R, 27.01.2023

Kaja Kallas: Eesti huvides on, et uus koalitsioon saaks alustada kiiresti

Anne Põder
, ajakirjanik
Kaja Kallas: Eesti huvides on, et uus koalitsioon saaks alustada kiiresti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Peaminister Kaja Kallas ütles viimati Paide inimestega kohtudes, et ees on rasked ajad.
Peaminister Kaja Kallas ütles viimati Paide inimestega kohtudes, et ees on rasked ajad. Foto: Kristo Kivisoo

Reformierakonna juht Kaja Kallas ütles täna Järvamaal Toosikannul peetud erakonna üldkogul oma kõnes, et Reformierakond soovib koalitsioonikõnelustega tempokalt edasi liikuda, et uus valitsus saaks kiiresti alustada.

Eile teatas erakond Isamaa, et on nõus koalitsiooniläbirääkimisi alustama Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonnaga.

Kaja Kallas ütles, et julgeolekuolukord ei näita paranemise märke ja seetõttu on ülioluline, et siseriiklik poliitiline ebakindlus lõppeks kiiresti ning Eestil oleks rahulik ja kompetentne valitsus.

Ta märkis, et rasketel aegadel, kui ei ole võimalik teha populaarseid otsuseid, on valitsemisvastutust raske kanda, kuid Reformierakond ei ole vastutuse eest kunagi põgenenud. “Hetkel on veel liiga vara öelda, kuidas läbirääkimised Isamaa erakonna ja sotsiaaldemokraatidega kulgevad ja milles me kokku lepime. Ühisosa on meil igatahes olemas ja seejuures päris suur. Eestikeelne haridus, julgeolek, inimeste toimetulek – need on valdkonnad, mis suure tõenäosusega saavad domineerima läbirääkimisi,” lausus ta.

Kallase sõnul on kolmel erakonnal suhteliselt kattuvad arusaamad murekohtadest, nüüd tuleb kokku leppida ühistes lahendustes. “Selge on see, et Eesti julgeolek on meie vabana eksisteerimise alus ja ilma selleta kaotavad kõik muud valdkonnad oma tähtsuse ning tähenduse,” ütles peaminister.

“Peame tegema kõik meist oleneva, et valimisteni jäänud 9 kuu jooksul suudaksime luua seadusandliku aluse eestikeelsele haridusele üleminekuks lähimate aastate jooksul. Et seda reformi ei saa enam edasi lükata on näidanud Venemaa käitumine oma naaberriikide suhtes,” lisas Kaja Kallas.

Valimisteni jäänud ajale ette vaadates ennustas Kallas, et eesseisev aeg ei saa olema lihtne. “Kõrge inflatsioon, samal ajal majanduse jahtumine, inimeste toimetulek, energiakriis, sõjapõgenikud on probleemid, millele ei ole lihtsaid lahendusi. Märtsis pärast toimuvad valimised tekitavad kiusatusi populistlikeks sõnumiteks, kuid Reformierakond teab, et riigi tulud tulevad maksumaksja taskust ja see on usaldatud valitsuse kätte. Rasketel aegadel ei ole õige lühiajaliselt kasu toovate lahenduste nimel ohverdada Eesti pikaajalised eesmärgid,” ütles Kallas. “Seda mõistes ja üksteisega kokku hoides elame ka need ajad üle,” lõpetas Kaja Kallas.

Märksõnad
Tagasi üles