Tänavu suvel lõpetab Eesti koolides esimene lend põhikooliõpilasi, kes on saanud alates esimesest klassist kiusamist ennetavaid SA Kiusamisvaba Kooli väärtuskasvatustunde ning kasvanud üles süsteemse kiusuennetusprogrammi toel.
Esimesed 500 KiVa kiusuennetusprogrammi läbinud õpilast lõpetavad tänavu põhikooli
Esimese KiVa lennu lõpetajad tulevad 13 Eesti koolist: Jüri Gümnaasiumist, Kalmetu Põhikoolist, Kuressaare Hariduse Koolist, Paide Hammerbecki Põhikoolist, Palupera Põhikoolist, Pärnu Rääma Põhikoolist, Tallinna Järveotsa Gümnaasiumist, Tartu Miina Härma Gümnaasiumist, Tabivere Põhikoolist, Valjala põhikoolist ja 2021. aasta kiusuennetaja kooli tiitli võitnud Valga Põhikoolist.
Valjala kooli KiVa tiimijuhi Ulvi Peetersi sõnul pole algusest peale pole kõik lihtne olnud, kuid programmi tasapisi rakendades on laste mõttemaailm muutunud. „Meie koolijuht on väga seda meelt, et kiusamisega tegelev programm peab koolis olema ja see on väga toetav, sest õpetajatele kulub suure töökoormuse juures tugi väga ära,” tõdes Peeters.
Valjala koolis on rakendatud KiVa teemasid ja teavet võimalikult paljudes ühisüritustes. „See on loonud meie kooliperest, kus on praegu vaid 115 last, üksteisega arvestava ja kokkuhoidva koolipere. Vanemad on väga positiivsed ja seetõttu on meie koolis ka väga positiivne õhkkond.“
Ka Valjala kooli õpilane Laura Korb usub, et KiVa programm on koolipere jaoks väga oluline. „KiVa tunnid aitavad märgata kiusamist - milline see kõrvaltvaatajale välja näeb ja kuidas sellises olukorras käituda. KiVa on aidanud mul enda käitumist analüüsida. Olen õppinud märkama, kui minu käitumine on pahatahtlik ja olen õppinud endale tunnistama, et minu käitumisel ei ole õigustust,“ rääkis Laura.
Mida rohkem hakati koolis erinevaid üritusi KiVa teemadega siduma, seda toredamaks õhkkond koolis Laura sõnul muutus. „Kiusamist on igal pool ja see on probleem, aga seda saab ja peab lahendama,“ jagas õpilane mõttetera.
“Oleme väga uhked oma 13 kooli üle, kes on juba 9 aastat järjepidevalt ja süsteemselt panustanud õpilaste turvalisematesse ja hoolivamatesse suhetesse, parematesse koostööoskustesse ja tugevamasse vaimsesse tervisesse,” sõnas tänulikul noodil SA Kiusamisvaba Kooli tegevjuht Ingi Mihkelsoo.
SA Kiusamisvaba Kool asutati 2012. aastal, et viia Eesti kooliõpilasteni Turu Ülikoolis välja töötatud teadus- ja tõenduspõhine KiVa kiusuennetusprogramm, mis sisaldab tegevusi ja juhendeid nii kiusamise ennetamiseks kui ka kiusujuhtumite lahendamiseks. Praeguseks on KiVa programm kasutusel 107 Eesti koolis ning lisaks Soomele ja Eestile rakendatakse programmi rohkem kui 20 riigis üle kogu maailma.
Kiusamisvaba Kool vajab järjepidevalt kõigi heade inimeste tuge, et viia KiVa kiusuennetusprogramm veelgi rohkematesse Eesti koolidesse. Seda saab kõige mugavamalt teha sihtasutuse veebilehel: kiusamisvaba.ee/toeta. Annetada saab ka tehes ülekande SA Kiusamisvaba Kool arveldusarvele EE312200221056518192 (Swedbank), helistades annetusnumbril 9002010 (toetad 10 euroga) või andes oma panuse “Ma armastan aidata” keskkonnas: armastanaidata.ee/kiva.