T, 29.11.2022

Teaduste akadeemia kuulutab välja kolme akadeemiku valimised

Järva Teataja
Teaduste akadeemia kuulutab välja kolme akadeemiku valimised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Edgar Kanti ja Eesti teaduste akadeemia medalid.
Edgar Kanti ja Eesti teaduste akadeemia medalid. Foto: Maris Krünvald

Eesti teaduste akadeemia kuulutab välja uute akadeemikute valimised füüsika, arvuti- ja tehnikateaduste ja sotsioloogia valdkonnas.

„Teaduste akadeemia ülesanne on kahetine,“ märkis teaduste akadeemia president Tarmo Soomere. „Nagu on selle sõnastanud Prantsusmaa teaduste akadeemia: ühest küljest teaduse arendamine ja esindamine ning teisest küljest riigi nõustamine teaduses ja kõigis sellega seonduvates aspektides. Akadeemia on neis aspektides vaid nii tugev, kui heatasemelised ja panustada soovivad on selle liikmed. Nende missioon on märksa laiem kui lihtsalt tippteadlase või professori roll. Möödunud aastal meie seast lahkunud akadeemik Anto Raukas sõnastas selle pigem väljakutsena: akadeemik on üldkultuuriline nähtus.“

Akadeemikuks valitakse Eesti kodanikest teadlasi, kel on väljapaistvaid saavutusi uurimis- ja arendustöös ja kes on oluliselt arendanud teadust oma valdkonnas, ning väljapaistvaid Eesti loomeisikuid, kes on andnud olulise panuse Eesti vaimukultuuri.

Akadeemikud valib Eesti teaduste akadeemia üldkogu. Kandidaatide esitamise õigus on Eesti ülikoolide ning positiivselt evalveeritud teadus- ja arendusasutuste teadusnõukogudel või nende funktsioone täitvatel esinduskogudel, teadusseltsidel, loomeliitudel ja Eesti teaduste akadeemia akadeemikutel. „Seega me valime ennekõike nende seast, keda teised peavad akadeemiku rolli jaoks sobivaks,“ lisas president Soomere.

Teaduste akadeemia palub kandidaadid esitada 3. oktoobriks 2022. Esitatud kandidaadid avalikustatakse oktoobri lõpus. Seejärel toimub konverents, kus kõik kandidaadid end tutvustavad ja uued akadeemikud valitakse 7. detsembril akadeemia üldkogu istungil.

Kandidaatide esitamise nõuded ja muu info leiab siit!

Märksõnad
Tagasi üles