/nginx/o/2022/06/29/14660269t1had17.jpg)
- Kahjuks pole koalitsioon suutnud olla linna juhtides ülesannete kõrgusel
- Abilinnapea pole suutnud oma valdkonna huvisid kaitsta
- Selline ebapädevus ja üleolev suhtumine kultuurikandjatesse põhjustab tulevikus veel palju probleeme
Ajendatuna uudisest, et kogu Paide teatri kollektiiv paneb aasta lõpus ameti maha, kogunes opositsiooni soovil teisipäeva hommikul seda küsimust arutama ka Paide linnavolikogu.
Enne kui teatri teemal sai keegi suugi avada, teatas opositsiooni kuuluv Isamaa linnavolinik Mihhail Feštšin, et neil on üle anda umbusaldusavaldus nii linnavolikogu esimehele Tarmo Aldile kui ka abilinnapea Piret Moorale.
Feštšin luges volikogu kõnepuldist ette Tarmo Aldi umbusalduavalduse. Ta sõnas, et keerulised olud Eesti majanduses on tähendanud ka Paide linna eelarvele täiendavaid raskusi. «Kahjuks pole koalitsioon suutnud olla linna juhtides ülesannete kõrgusel. Otse vastupidi – selle asemel, et olla eelarve kokkuhoiul eeskujuks, otsustati valimisliidu Paide – Inimeste Linn, Reformierakonna ja Keskerakonna volinike toetusel alles hiljuti tõsta iseenda töötasu volikogus. Kõnekas samm, mis selgitab nende inimeste prioriteete linna juhtimises,» lausus ta.
Feštšin selgitas, et valede prioriteetidega tegevus eelarve koostamisel on tekitanud olukorra, kus paljud linna toimeks olulised organisatsioonid ja ettevõtmised on jäänud kindla rahastuseta või seda on oluliselt vähendatud. «Olukorra on muutnud veelgi keerulisemaks teadmatus tuleviku suhtes ning linnavalitsuse olematu suhtlus organisatsioonide ja ühendustega,» lausus ta.
Feštšin märkis, et senise juhtimisstiili jätkudes on ohtu seatud linna prioriteetide, arvamusfestivali ja Paide linnameeskonna areng. «Sellise asjatundmatu juhtimise kõige silmapaistvam ja kurvem tulemus on kutselise Paide teatri trupi otsus lõpetada oma tegevus. Nende puhul sai üheks oluliseks teguriks määramatus oma tuleviku suhtes ehk eelarvekärped, millega võeti teatrilt ära võimalus areneda, ja linnavalitsuse ükskõikne suhtumine – dialoogi puudumine,» ütles Feštšin. «Tarmo Alt Paide linnavolikogu esimehe ja koalitsiooni eestkõnelejana kannab vastutust nende vastuvõetud linnale kahjulike otsuste eest.»
Paide abilinnapea Piret Moora vastu tehtud umbusaldusavalduse andis üle valimisliitu Uus Paide kuuluv linnavolinik Veiko Natus, kes samuti kritiseeris linnajuhte selle eest, et nad on raskel ajal oma töötasusid suurendanud ega suhtle linnale kuuluvate asutustega.
«Avaldame umbusaldust Paide abilinnapeale Piret Moorale, kes on jätnud oma töö tegemata. Kuigi Paide teatri eelarve 20 000-eurose vähendamise ettepaneku volikogule tegi kolmeliikmeline linnavalitsus ühiselt toonase linnapea Siret Pihelga juhtimisel, kes kaitses lisaeelarve esimesel lugemisel seda innukalt, ja praeguse linnapea Eimar Veldre eestvedamisel, sai see volikogus kinnitatud, siis leiame, et abilinnapea pole suutnud oma valdkonna huvisid linnas kaitsta,» selgitas Natus. «Eriti ilmekas oli kultuurivaldkonna eest vastutava abilinnapea kirjalik pöördumine volinike poole, kus ta heitis Paide teatrile ette tänamatust ja iseloomustas nende otsust lõpetada fraasiga «On kahetsusväärne ja kurb, et teater, kes on linna palgal ja kes saab palka igal juhul, ei oska kindlustunde eest tänulik olla ja seab oma läbipõlemise ainsaks süüdlaseks palka maksva linna. Süü ei saa küla peale hulkuma jääda. Seekord on süüdlane hästi orkestreeritud pala kvintessentsina leitud. Väga efektne hommikune etendus oli.».»
Natus ütles, et valimisliidu Uus Paide ja Isamaa liikmed on veendunud, et selline ebapädevus ja üleolev suhtumine kultuurikandjatesse põhjustab tulevikus veel palju probleeme, mille tulemusel võivad linnale olulised ettevõtmised peatada oma tegevuse. Senise juhtimise jätkudes võivad Natuse meelest järgmisteks ohvriteks osutuda arvamusfestivali või Paide linnameeskonna areng.
Kuigi umbusaldusavaldustele olid alla kirjutanud üksnes Isamaa ja valimisliidu Uus Paide volinikud, kinnitas opositsioonis olev Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna linnavolinik Kalle Grünthal, et ka kolm nende erakonna liiget tõstavad volinikogu järgmisel istungil selle toetuseks käe. See tähendab 23 kohaga volikogus kümmet häält. Et umbusaldus läbi läheks, on opositsioonil tarvis kaht lisahäält ka koalitsioonist.
Paide linnavolikogu esimees Tarmo Alt ütles, et plaanipäraselt peaks volikogu järgmine istung olema augustis ja siis lähevad umbusaldusavaldused hääletusele. Samas ei välistanud Alt, et volikogu võib kokku tulla ka varem.