T, 4.10.2022

Spordi eest vastutavad ministrid kordasid ühisavalduses inimõiguste ja rahumeelsete suhete tähtsust rahvusvahelises spordis

Järva Teataja
Spordi eest vastutavad ministrid kordasid ühisavalduses inimõiguste ja rahumeelsete suhete tähtsust rahvusvahelises spordis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Liina Kersna
Liina Kersna Foto: Фото: Tairo Lutter

Kultuuriministri ülesannetes Liina Kersna allkirjastas koos 34 riigi spordiministri ja kõrgema ametnikuga ühisavalduse, kus kutsutakse taas üles rahvusvahelisi spordialaliite keelustama Venemaa ja Valgevene osalust rahvusvahelistes spordiorganisatsioonides ning tunnustatakse neid alaliite, kes on seda juba teinud.

Avalduses toonitatakse, et Venemaa sõjaline agressioon Ukraina vastu, mida võimaldab Valgevene valitsus, on vastuvõetamatu ning Venemaa rahvusvaheliste kohustuste ränk rikkumine.

„Rahvusvaheline sport ei ole praegu kuidagi poliitikast lahus ning Venemaa ja Valgevene kasutavad sporti enda strateegiliste eesmärkide saavutamiseks. Ühisavaldusega anname selge signaali, et kallaletungijad ei ole meiega samadele spordiväljakutele ja -võistlustele oodatud,“ ütles kultuuriministri ülesannetes Liina Kersna.

Allakirjutanud riigid rõhutavad, et kuigi spordiorganisatsioonid on autonoomsed, peaks Venemaa ja Valgevene riiklike spordiorganisatsioonide liikmelisus rahvusvahelistes liitudes olema peatatud. Lisaks tuleks kõrvaldada Venemaa ja Valgevenega tihedalt seotud isikud, sealhulgas valitsusametnikud, rahvusvaheliste spordialaliitude mõjukatelt ametikohtadelt, näiteks juhatustest ja korralduskommiteedest. Samuti rõhutatakse, et riiklikud ja rahvusvahelised spordiorganisatsioonid peaksid lõpetama spordivõistluste ülekanded Venemaal ja Valgevenes.

Ühisavalduses on kirjas, et juhul kui mõni spordiorganisatsioon on siiski lubanud Venemaalt ja Valgevenest võistlejaid enda võistlustele, peaks olema selge, et nad ei esinda Venemaa või Valgevene riiki. Muuhulgas peaks olema keelatud igasugune Venemaa ja Valgevene sümboolika kasutamine.

Allakirjutanud kutsuvad rahvusvahelist spordikogukonda jätkuvalt näitama üles solidaarsust Ukraina rahvaga, toetades võimaluse korral Ukraina spordi jätkumist ja taastamist.

Avaldusega on liitunud 25 Euroopa Liidu riiki ning Austraalia, Kanada, Jaapan, Lõuna-Korea, Liechtenstein, Uus-Meremaa, Norra, Ühendkuningriik ja Ameerika Ühendriigid.

Avalduse täisteksti leiab Kultuuriministeeriumi kodulehelt .

Varasemat sarnast avaldust saab lugeda Kultuuriministeeriumi kodulehelt.

Märksõnad
Tagasi üles