T, 28.03.2023

Sigade Aafrika katku kõrghooaeg on suvi

Järva Teataja
Sigade Aafrika katku kõrghooaeg on suvi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

Suve võib pidada sigade Aafrika katku kõrghooajaks. Eestis leitakse jätkuvalt viiruspositiivseid metssigu.

Seoses heinateo ja viljalõikusega sagenevad sel perioodil inimeste ja masinate liikumised farmi ja põldude vahel. Samuti on suurenenud metssigade liikumine metsast põldudele, märgib põllumajandus- ja toiduamet. 

Põllumajandus- ja toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialisti Helen Prommiku sõnul on suvi ja sügise algus sigade Aafrika katku (SAK) leviku kõrgaeg. "Aastatel 2015–2021 diagnoositi Eestis just sellel perioodil 28 kodusigade SAK juhtumit, mille käigus hukkus või hukati ligi 45 000 kodusiga," selgitas Prommik. Viimane SAKi juhtum kodusigadel diagnoositi Eestis 2021. aasta juulis Harjumaal.

Väga murettekitav olukord on meie naaberriigis Lätis, kus haigust on tuvastatud nii mets- kui ka kodusigadel. Tänavu on Läti teavitanud kolmest SAKi kodusigade koldest. Kahel juhul oli tegemist kodumajapidamisega, kuid kolmas hõlmas suurt, 1500 seaga tootmisfarmi. Katku leviku piiramiseks on Lätis sellel aastal hukatud 1531 siga. Alates 1. juunist on Lätis tuvastatud ligi 200 SAKile positiivset metssiga.

Prommik rõhutas, et ka Eestis on sellel aastal leitud SAK positiivseid metssigu.

Suvel ja sügisel leiavad eestimaalased rohkem tee metsadesse, mistõttu on tähelepanelikkus ja võimaliku viiruse edasikandumise vähendamine oluline. Surnud metssea leidmise puhul tuleks sellest teavitada SAKi rakenduse kaudu https://seakatk.ee/teata, kuhu saab lisada asukoha koordinaadid ja pildi. 

Märksõnad
Tagasi üles