Saada vihje

Balti õhuturbemissioon Ämaris jätkub Saksamaa hävitajatega

Copy
Eurofighter Typhoon on moodsam ja võimekam kui hävitaja Mirage.
Eurofighter Typhoon on moodsam ja võimekam kui hävitaja Mirage. Foto: Ain Liiva

Ämari lennubaasis toimus pidulik õhuturbe missiooni vahetustseremoonia, kus Balti riikide õhuruumi valvanud Prantsusmaa õhuväelased andsid valvekorra üle Saksamaa õhuväelastele, kes hakkavad õhuturvet tagama hävitajatega Eurofighter Typhoon.

„Sõda Ukraina vastu on muutnud teie missiooni siin Ämaris veelgi olulisemaks Eesti, Balti riikide ja ka NATO jaoks. Teie kohalolek meie taeva valvamisel näitab, et Eesti ja NATO liikmesriigid saavad loota kõigi liitlaste toetusele. NATO on ühtne põhjendamatu agressiooni vastu,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Ämarisse saabunud hävitajad on lennubaasis valves ööpäevaringselt, sooritavad vajadusel tuvastuslende ja teevad regulaarselt treeninglende. Saksamaa on alates 2014. aastast Ämaris õhuturbemissioonil osalenud lausa kaheksal korral.

„Eriti praeguses julgeolekupoliitilises olukorras on Bundeswehri pühendumus NATO idatiival väga oluline. Moskvale ei tohiks jääda mingeid illusioone. Allianss on ühtsem kui kunagi varem,“ ütles Saksamaa kaitseminister Christine Lambrecht. „Meie vankumatu pühendumus liitlaste julgeolekule on ilmne ka Eestis. See, et oleme seotud Balti õhuturbe missiooniga ja tagame oma liitlaste õhuruumi puutumatuse, näitab, et Saksamaale võib loota. Täidame oma kohustusi ja oleme partner, kelle peale meie liitlased saavad kindlad olla. Õhuvägi koos kõrgelt professionaalsete meeste ja naistega annab sellesse oma muljetavaldava panuse.“

Mitmefunktsiooniline hävitaja Eurofighter Typhoon on kahemootoriline hävituslennuk, mille ehitasid ühisprojektina Saksamaa, Itaalia, Hispaania ja Suurbritannia. Lennuki mitmefunktsioonilisus seisneb selles, et teda saab kasutada hävitajana õhuruumi kaitseks, ründelennukina maapealsete ja merel olevate objektide hävitamiseks, aga ka mitmesuguste luureülesannete täitmiseks.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks.

NATO õhuturbe teine lennusalk baseerub Šiauliai lennubaasis Leedus, kus õhuruumi valvab Ungari õhuvägi hävituslennukitega Gripen.

Tagasi üles