E, 6.02.2023

Tasub teada: kuidas hoida ära äikesekahjusid?

Järva Teataja
Tasub teada: kuidas hoida ära äikesekahjusid?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Äike. Foto on illustratiivne.
Äike. Foto on illustratiivne. Foto: Dmitri Kotjuh

Kolmekümmet pügalat ületavad termomeetrinäidud rõõmustavad küll puhkajaid, kuid kuum suvepäev võib kaasa tuua ka kõuemürina ja välgunooled.

Et ära hoida äikesekahjusid tervisele ja varale, jagab nõu Seesam kindlustuse tootejuht Dagmar Gilden.

Gildeni sõnul jagunevad äikesekahjud laias laastus kahesugusteks. Vähem, kuid siiski igal aastal esineb selliseid kahjusid, mida põhjustab äikese tabamus hoone või rajatise pihta. Need olukorrad on reeglina tõsisemad ja tekkida võib ka tulekahju. On olnud juhtumeid, kus äikesest põhjustatud ülepinge tõttu hävib tulekahjus kogu hoone.

Teised ja oluliselt arvukamad on need juhtumid, mis tekivad äikese kaudse mõju tõttu – näiteks äikesetormist tingitud pingekõikumiste või elektrikatkestuste tagajärjel. Sel juhul saavad kahju kodus olevad kodumasinad või -elektroonika, aga ka hoonet teenindavad seadmed, näiteks soojuspumbad.

Kodutehnika kõrval on äike suureks ohuks ka suurte ja vanade puude läheduses asuvatele autodele ja objektidele.

„Äikesega kaasnevad sageli tugevad tormituuled, mis kipuvad puid murdma ja lahtisi esemeid lennutama - seega tasub elektroonika päästmise kõrval üle vaadata ka see, kuhu on pargitud auto ja kas väljas pole lahtist aiamööblit,“ paneb Gilden südamele.

Ta tõi näiteks juhtumi, mil äikesetormi ajal murdus krundil asuv saarepuu ja langes elumaja katusele, purustades magamistoa katuseakna ning muljudes katuseplekki. Kannatada sai ka maja fassaad. Purunenud aknast sadas tuppa paduvihma, mis rikkus toa siseviimistlust ja veekahjustusi sai koduelektroonika. „See oli näide, kus üks asi viib teiseni ja põhjustab kokkuvõttes suure varakahju,“ meenutas Seesami esindaja.

2021. aastal registreeris Seesam kindlustus 50 äikesega otseselt seotud kahju, käesoleva aasta pisut enam kui seitsme kuu jooksul on neid 30. 

Nõuanded äikese puhul

Ühenda elektriseadmed vooluvõrgust lahti. Kuna äike on peamine süüdlane elektrikatkestustes, mis omakorda kahjustavad vooluvõrgus olevat kodutehnikat, peaks kuumal suvepäeval tööle või nädalavahetuseks maale sõites ühendama vooluvõrgust lahti elektriseadmed ja -kaablid.

Ära jäta õue lahtisi esemeid. Äike võib kaasa tuua ülitugevad tuuleiilid, mistõttu on eriti oluline sulgeda aknad ja panna turvaliselt ära lahtine aiamööbel ja batuudid. Samuti tuleb veenduda, et turvaliselt oleksid kinnitatud antennid ja muud hoone osad. Lendama hakates ei saa kahjustada üksnes nimetatud esemed, vaid ka kõik teele jääv, nagu läheduses parkiv auto, maja aknad ja uksed.

Kindlusta kodune vara. Vaata üle kodukindlustuse tingimused ja veendu, et oled võimalike äikesekahjude vastu kindlustatud. 

Lõika õigel ajal vananevaid puid või oksi. Maja läheduses kasvavad puud tuleb igal aastal üle vaadata ja vajadusel pehkinud puud maha saagida ning vanad oksad eemaldada. Äikeseaegsed tuuleiilid võivad räsida puid ja kukkuvad oksad tekitada klaasi- ja värvikahjusid parkivale autole ja lõhkuda maja katuse.

Väldi äikesega ujumist ja puude alla varjumist. Vesi juhib hästi elektrit ning puid võib suurema tõenäosusega tabada välk.

Märksõnad
Tagasi üles