N, 8.12.2022

Paide ajalooline kirikuraamat jõudis tagasi Eestisse

Merit Männi
, ajakirjanik
Paide ajalooline kirikuraamat jõudis tagasi Eestisse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Janis Tobreluts

Raamat asus aastakümneid Saksamaal perekond von Tiesenhauseni valduses. Paar aastat tagasi käis konsistooriumi arhivaar Janis Tobreluts Saksamaal Darmstadtis baltisaksa genealoogia seltsi toonase esimehe Andreas Hanseni kutsel genealoogide päeval pidamas ettekannet baltisaksa genealoogilistest allikatest Eesti kirikuarhiivides. Ettekandes oli muuhulgas juttu ka ajaloolistest kirikukroonikatest ja võimalusest, et vahel sisaldavad kirikukroonikad põnevaid perekonnaloolisi teateid.

„Pärast ettekannet tuli minu juurde proua Guta Kruse, sündinud von Tiesenhausen ja teatas, et tema valduses on Paide kirikukroonika,“ räägib Tobreluts. „Samuti ütles proua, et ehkki raamat sisaldab tema esiisa Paide kirikuõpetaja Engelbrecht von Tiesenhauseni kroonikamärkmeid ja on seetõttu väga oluline nende perekonnale, on see täisnahkköites raamat siiski osa Paide kirikuarhiivist.“ Veel mainis pastor von Tiesenhauseni järeltulija Janis Tobrelutsule, et ehkki tal on kahju raamatust loobuda, ei tohi ega saa ta seda köidet pidada üksnes enda ja oma perekonna omandiks.

Käesoleva aasta juunis kui arhivaar Tobreluts käis Knüpfferite perekonnapäeval peetava ettekande tõttu taas Saksamaal ning külastas von Krusenstjernide ja vürst Barclay de Tolli-Weymarni järeltulijaid, andis Bayreuthis elav proua Kruse ajaloolise köite talle Eestisse toomiseks kaasa.

Märksõnad
Tagasi üles