N, 8.12.2022

Valitsus kiitis heaks elektrienergia universaalteenuse

Anne Põder
, ajakirjanik
Valitsus kiitis heaks elektrienergia universaalteenuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elektriarvesti
Elektriarvesti Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Valitsus kiitis heaks järgmiseks neljaks aastaks kodutarbijale universaalteenusena kontrollitud elektrihinda võimaldava elektriturureformi seaduse eelnõu ja saadab selle arutamiseks parlamendile. Kuna tegemist on ajakriitilise reformiga, taotleb valitsus Riigikogu juhatuselt erakorralise istungjärgu kokku kutsumist 31. augustiks enne parlamendi sügisistungjärgu algust.

„Venemaa sõda Ukrainas on suuresti teinud energiahindu hüppeliselt kallimaks. Tahame enne uut kütteperioodi anda Eesti inimestele kindluse, et elektriarvete prognoosimatu kasvu pärast ei pea muretsema," ütles peaminister Kaja Kallas. „Elektriturureformiga tahame valitsusega luua kodutarbijatele ja korteriühistutele võimaluse osta 1. oktoobrist kuni 2026. aasta aprilli lõpuni elektrienergiat kontrollitud hinnaga.“

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan nentis, et paljude perede toimetulek on energiahindade suurest kasvust mõjutatud ning riik peab siin sekkuma. „Börsihinnad ja fikseeritud elektripaketid on muutunud aina kallimaks ja osa tarbijaid ei jõudnud oma hinna soodsamal ajal fikseerida, mistõttu tuleme nende kodutarbijate abistamiseks välja universaalteenusega, mis pakub võimalust elektriarved kontrolli alla saada. Eesolev talv tuleb keeruline ja me ei jäta oma inimesi hätta, vaid aitame nii soodsama elektripaketi kui ka energiatoetustega,“ ütles ta.

Elektrituru reformiga pannakse riigiettevõttele Eesti Energia kohustus müüa alates selle aasta oktoobrist elektrit Eesti kodutarbijatele ja kõigile elektri edasimüüjatele ka universaalteenusena. Elektrituruseaduse ja konkurentsiseaduse muutmise seaduse eelnõu kohaselt sätestatakse alused selle universaalteenuse loomiseks. Ka teised elektrimüüjad võivad oma klientidele universaalteenust pakkuda ning nad saavad õiguse osta selleks vajamineva elektri riigi elektritootjalt.

Universaalteenus on sisuliselt elektripakett, millega saavad vabatahtlikult liituda kõik eratarbijad ja korteriühistud. Eelnõu näeb ette, et elektrimüüja ei saa tarbijalt küsida leppetrahvi, kui ta oma seniselt paketilt universaalteenusele üle läheb. Universaalteenus kehtiks ettepaneku kohaselt neli aastat, kuid tarbija võib soovi korral väljuda sellest ka varem.

Eelnõu ei reguleeri teenuse hinda, vaid selle saab kinnitada konkurentsiamet pärast seaduse jõustumist ning Eesti Energia tütarettevõtte Enefit Poweri poolt vastava hinna taotluse esitamist. Lõplik tarbijale pakutav hind koosneb tootmiskuludest, elektritootja mõistlikust kasumist ja elektrimüüja müügikuludest. Hind peaks selguma hiljemalt septembri lõpuks.

Märksõnad
Tagasi üles