Muinastulede ööl ei tohiks unustada tuleohutust

Anne Põder
, ajakirjanik
Copy
Suurt lõket tuleb muinastulede ööl teha suure ettevaatlikusega.
Suurt lõket tuleb muinastulede ööl teha suure ettevaatlikusega. Foto: Saarte Hääl

Laupäeval tähistatakse muinastulede ööd ning Eesti rannikuaaladel ja mõnel pool sisemaal süüdatakse ohtralt lõkkeid. Kuna augustikuu on olnud eriliselt kuiv, tasub eriti hoolega pidada kinni tuleohutuse põhitõdedest ning hoolitseda selle eest, et lõkkeöö mööduks ohutult.

Päästeameti päästetöö osakonna juhataja Viktor Saaremets ütles, et enne lõkke tegemist tuleb kindlasti veenduda selles, et lõkkease oleks tuleohutu. „Lõkkepaiga ümbrus peab olema süttivast materjalist puhastatud, lõkkease olgu tehtud mittepõlevale pinnasele ning lõkke lähedal tuleb hoida esmaseid kustutusvahendeid. Selleks sobib ämber veega või tulekustuti. Kuna loodus on pika põua järel kuiv ja tuleohtlik, tasub tuld tehes otsustada väiksemate lõkete kasuks,“ soovitas ta.

Samuti tuleb lõkkepaika valides arvestada sellega, et tulease oleks hoonetest piisavalt kaugel. „Ohutuks kauguseks loetakse 10-13 sammu hoonest, kuid kuival ajal ei tee paha, kui see kaugus on ohutuse huvides veelgi suurem,“ selgitas Saaremets.

Meeleolu loova lõkke retsept on lihtne: lõkkes tohib põletada vaid puhast puitu, paberit ja pappi ning kindlasti tuleb meeles pidada sedagi, et prahi koht on prügimäel, mitte lõkkes.

Kõikidele lõkkemeistritele tuletas Saaremets meelde, et lõket ei jäeta hetkekski järelevalveta, sest õnnetuse puhkemiseks piisab ka paarist sekundist. „Hea on meeles pidada, et viimane kustutab tule – kui isu lõkke juures olemisest täis saab, tuleb tuli ja tulest alles jäänud söed vee või muu kustutusvahendiga summutada. Samuti koristab hoolas muinastulede ööline kokku peopaika tekkinud prügi ja hoolitseb selle eest, et pärast tähistamist jääks loodus prahist puhtaks,“ lausus ta.

Veel mõned aastad tagasi kogus muinastulede ööl populaarsust taevalaternate lennutamine. Inimeste teadlikkus laternate ohtlikkusest ja kahjulikkusest keskkonnale on aasta-aastalt paranenud ning laternaid lennutatakse nüüd pigem harva.

Ka Päästeamet soovitab muinastulede ööl luua meeleolu pigem ohutult tehtud lõkke abil.

TEAVE

Ohutu lõkke meelespea:

*Lõke tee selleks ettevalmistatud mittepõlevale pinnasele ning hoia lõkkeaseme ümbrus süttivast materjalist puhtana.

*Lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit.

*Tuld võib teha tuulevaikuses või nõrga tuulega. Jälgi ka tuule suunda, et sädemed ei lendaks põlevmaterjalidele või et lõkkesuits ei häiriks naabreid.

*Jälgi, et lõke oleks hoonetest, metsast ja põlevmaterjalist ohutus kauguses. Vähim ohutu kaugus on lõkke puhul 8 meetrit. See on umbes 10-13 täiskasvanud inimese sammu.

*Hea meeleolu loomiseks piisab ka väiksest lõkkest. Tähtis ei ole lõkke suurus, vaid meeleolu, mida lõke loob.

*Nii lõkke tegemisel kui grillimisel hoia käepärast esmased kustutusvahendid, nt pangetäis vett, liiva või tulekustuti.

*Tuld ei tohi jätta hetkekski järelevalveta. Lõkkemeistrina kanna hoolt selle eest, et tuli saaks kindlalt kustutatud.

*Lõkete tegemise, grillimise ja muude tuleohutusalaste küsimustega võib helistada riigiinfotelefonile 1247.

Tagasi üles