N, 23.03.2023

Lugeja küsib, jurist vastab: millised õigused on ukrainlasel töölepingu lõpetamiseks ja kas peaksin tööandjana inimest kuidagi toetama?

Järva Teataja
Lugeja küsib, jurist vastab: millised õigused on ukrainlasel töölepingu lõpetamiseks ja kas peaksin tööandjana inimest kuidagi toetama?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti ja Ukraina lipp.
Eesti ja Ukraina lipp. Foto: Марко Саарм

​Lugeja küsib: meie ettevõttes on tööl Ukraina sõjapõgenik, kuid nüüd soovib ta kodumaale naasta. Millised õigused on temal ja minul töölepingu lõpetamiseks ning kas tööandjana peaksin inimest kuidagi toetama?

Vastab Kaire Saarep, Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist:

Kui Ukraina kodanik soovib kodumaale naasta, on töösuhte lõpetamiseks mitu võimalust. Töötaja võib ise töösuhte katseajal või peale katseaega omal soovil üles öelda, kuid järgida tuleb katseajal 15-kalendripäevast ja hiljem 30-kalendripäevast etteteatamistähtaega.

Selline etteteatamine võib olla siiski liiga pikk, sest olukord ukrainlaste kodumaal pidevalt muutub ja selle tõttu võivad Eestist lahkumise otsused ka ootamatumalt saabuda. Sellisel juhul on tööandjal võimalik töösuhe üles öelda töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 2 alusel. Põhjuseks ongi töötajast tulenev ootamatu olukord, mis ei võimalda tal enam tööülesannete tegemist jätkata. Samal põhjusel saab jätta ka etteteatamistähtaja järgimata. Lisaks võivad tööandja ja töötaja nii tähtajalise kui ka tähtajatu töölepingu kokkuleppel igal ajal lõpetada.

Kuivõrd Ukraina sõjapõgenik on emotsionaalselt keerulises olukorras, siis võiks tööandja püüda teda igakülgset aidata. Juhul kui põgenik lahkub riigi pakutud majutusest, siis tuletada meelde, et sellest tuleb teavitada sotsiaalkindlustusameti kontaktisikut või majutusasutust. Vajadusel saab ta pöörduda ukrainakeelsele ohvriabi kriisitelefonile (iga päev kell 16.00-20.00, telefon 116 006) või kui ta vajab tasuta transporti Ukrainasse, siis tuleks tal ühendust võtta Ukraina re-integratsiooniministeeriumiga.

Lisainfo Ukraina sõjapõgenike abistamiseks on leitav siit: dopomoga.ee

Märksõnad
Tagasi üles