Immunoprofülaktika ekspertkomisjon andis COVID-19 vaktsineerimise soovitusi uueks hooajaks

Järva Teataja
Copy
Koroonaviiruse vastu vaktsineerimine. 
Koroonaviiruse vastu vaktsineerimine. Foto: Mihkel Maripuu

Sotsiaalministeeriumi juures kogunenud riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon arutas COVID-19 vaktsineerimise soovitusi sügis-talviseks viirushooajaks. Eksperdid soovitavad seni veel vaktsineerimata inimestel end esimesel võimalusel COVID-19 haiguse vastu vaktsineerida. COVID-19 riskirühmas olevatel inimestel soovitavad eksperdid teha raske haigestumise riski vähendamiseks ka tõhustusdoosi. Eriti oluline on tõhustusdoos 60+ elanikkonnale ja hooldekodude elanikele, kel on suurem risk raskeks haigestumiseks.

Tõhustusdooside tegemiseks võib kasutada olemasolevaid Moderna ja Pfizer/BioNTech COVID-19 vaktsiine, aga ka peagi vaktsineerijateni jõudvaid uusi bivalentseid Moderna (Spikevax) ja Pfizer/BioNTech (Comirnaty) vaktsiine, mis sisaldavad kaitset nii koroonaviiruse algse tüve kui ka omikron BA.1 tüve vastu. Nii olemasolevad kui uued bivalentsed vaktsiinid kaitsevad raske haigestumise vastu.

„Soovitame seni COVID-19 vastu vaktsineerimata inimestel vaktsineerimisega alustada esimesel võimalusel, et viiruste leviku hooajaks jõuaks organismis välja kujuneda immuunvastus ning sellega väheneks risk raskeks haigestumiseks. Samuti soovitame jätkata COVID-19 riskirühma kuuluvate inimeste vaktsineerimist esimese ja teise tõhustusdoosiga,“ ütles immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige prof Irja Lutsar. „Eriti oluline on, et juba praegu kaitseksid end vaktsineerimisega kõik üle 60-aastased ja teised mõne kroonilise haiguse tõttu riskirühma kuuluvad inimesed. Samuti on oluline, et vaktsineerimise võimalus jõuaks kõikidesse hoolekandeasutustesse.“

Inimestel on võimalik oma riskirühma kuulumist kontrollida Patsiendiportaalis digilugu.ee. Haigusseisundid, mille tõttu on inimene riskirühma arvatud, on loetletud terviseameti veebilehel siin.

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab esimest tõhustusdoosi kõigile üle 18-aastastele alates kolme kuu möödumisest esmasest vaktsineerimiskuurist ning Jansseni COVID-19 vaktsiiniga vaktsineeritutele 2 kuu möödumisel. 5-17-aastaste vanuserühmas soovitatakse tõhustusdoosi COVID-19 riskirühma kuuluvatele lastele ja noortele.

COVID-19 vaktsiini teist tõhustusdoosi soovitab ekspertkomisjon riskirühmadele. Riskirühma kuuluvad komisjoni hinnangul kõik üle 60-aastased ja üle 12-aastased, kellel on mõne kroonilise haiguse tõttu suurem risk põdeda COVID-19 haigust raskelt, samuti hooldekodude elanikud ja töötajad ning tervishoiutöötajad. Teist tõhustusdoosi soovitatakse pärast vähemalt kuue kuu möödumist viimasest doosist või COVID-19 haiguse põdemisest.

COVID-19 vaktsiini ja gripivaktsiini võib teha samal päeval, kuid vaktsiinid tuleb sel juhul manustada erinevatesse õlavartesse.

Esimesed tarned omikron BA.1-tüvele kohandatud vaktsiiniga jõudsid Eestisse eelmise nädala lõpus. Vaktsineerijateni hakkavad kohandatud vaktsiinid jõudma järk-järgult alates neljapäevast. Üleriigilises digiregistratuuris tekib võimalus uue vaktsiini valimiseks, kui vaktsiin on jõudnud vaktsineerijateni ja vaktsineerijad on vabad vaktsineerimisajad välja pannud.

Euroopa Ravimiametis on hindamisel ka omikron BA.4- ja BA.5-tüvedele kohandatud vaktsiinid. Kui need saavad Euroopa Liidu müügiloa, siis jõuavad ka Eestisse.

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon on sotsiaalministeeriumile riikliku immuniseerimiskava ja teiste vaktsineerimistega seotud küsimustes nõu andev komisjon, kuhu kuuluvad allergoloog-immunoloogide, infektsionistide, perearstide, lastearstide, õdede, terviseameti, ravimiameti, haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad.

Riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni koosoleku päevakord ja otsused.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles