- Põnev legend
- Maaliline jõgi
- Ootamatu leid
Sulps teeb köie otsa seotud magnet, kui veepinda puudutab. Hobiarheoloogist riigikogulane Kalle Grünthal sooritab kanuust üha uusi ja uusi viskeid. Kuniks ühel hetkel magnet enam jõest välja ei tule.
«Mehed, leidsin üles!» kuulutab rohelusse igati sobivat Eesti kaitseväe kirjadega T-särki kandev Grünthal võidukalt.
On septembri alguse korralik vananaistesuve ilm. Oleme kahe kanuu, ühe paadi ja kuue mehega Pärnu jõel. Sõitnud Säreverest veidi maad allavoolu ja nüüd näeme kõik oma silmaga, kuidas magnetiga «kalastamine» käib.
Olukord läheb pinevaks
Õhus on ootusärevust. On ju meie eesmärk leida üles kahur. Teise maailmasõja aegne punavägede kahur, mille olemasolust teab Grünhtal rääkida ennekõike lähedaste inimeste meenutuste, aga ka ajaloosse süüvimise, kunagistel sõjaradadel kondamise ja maakaartide uurimise järgi.
Grünthal sõuab kanuuga jõe teise serva, tõmbab magneti küljes oleva köie sirgeks ja laseb sukelduja Siim Rammol varustuse selga panna. Mask, lestad, raskusvöö ja õhuballoon – kõik läheb järjepanu sukelduja külge. Järgmisel hetkel on Rammo koos kogu varustusega juba Pärnu jõe põhjas.
Karjamaade vaheline pealtnäha tasane jõelõik on vee all sootuks teistsugune. «Sügavus kaks ja pool meetrit,» ütleb Rammo, kui on esimest korda veepinnale tõusnud. «Nähtavus olematu. Ma ei näinud oma kättki. Jõepõhi on niivõrd mudane.»
Kalle Grünthali keset jõge heidetud magneti juurest ei tule otsimise käigus midagi välja. Ei esimesel ega ka mitte mitmendal korral.
«Oleks siin kahur olnud, oleksin sellele ikka otsa komistanud,» ütleb Siim Rammo ja kaob jälle vee alla käsikaudu otsingualas jõepõhja läbi kompama.