L, 26.11.2022

Elektrienergia hinna märkimisväärne tõus tõstab 1. jaanuarist võrgutasu

Urmas Glase
Elektrienergia hinna märkimisväärne tõus tõstab 1. jaanuarist võrgutasu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elektrilevi teatel on võrgutasu tõstmine vajalik investeeringute tegemiseks ning kalli elektrihinna kompenseerimiseks.
Elektrilevi teatel on võrgutasu tõstmine vajalik investeeringute tegemiseks ning kalli elektrihinna kompenseerimiseks. Foto: Elektrilevi

Konkurentsiamet kinnitas uue Elektrilevi võrgutasu, mis tõuseb 1. jaanuarist 2023 elektrienergia hinna märkimisväärse kallinemise tõttu keskmiselt 13%. Võrgutasu tõus aitab katta kaoelektri hinnatõusu ning tagab, et Elektrilevil on võimalik jätkata elektrivõrgu töökindluse ja mikrotootmise võimekuse investeeringutega üle Eesti. Elektrilevi elektrienergia kasutamine on kümne aasta vaates järjekindlalt vähenenud kokku ligi 100 GWh võrra (võrdne 30 000 majapidamise tarbimisega). Võrgukao osakaal on sel perioodil langenud 5,8%-lt 3,9%-le.

„Elektrilevi on üks suuremaid elektri kasutajaid Eestis ja vajab elektrienergiat võrgus ülekandmisel tekkiva füüsikalise kao katteks ning elektrivõrgu toimimise tagamiseks. Augustikuus oli Elektrilevi kõrge elektrihinna tõttu 3,4 miljoni euroga kahjumis. Selleks, et saaksime tagada elektrivarustuse ja olla ka kriisiolukordades hästi valmistunud, peame me igapäevaselt võrgutugevdustesse investeerima. Kahjumiga pole see paraku kuidagi võimalik,“ kommenteeris Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm tõusu põhjust.

„2023. aastal on meil plaanis muuta töökindlamaks ca 1000 km elektrivõrku. Lisaks on valitsus riigieelarve strateegias otsustanud Elektrilevile eraldada 49 miljonit eurot, mille suuname väiksemate tootmisseadmete võrguga liitumise kiirendamiseks ja liitumishinna alandamiseks. Valitsuse otsus näitab, et oleme õigel teel ja meie tööd on märgatud,“ lisas Härm.

Märksõnad
Tagasi üles