T, 7.02.2023

50 aasta eest katusel meelt avaldanud mehed mäletavad kõike, nagu olnuks see eile

Anne Põder
, ajakirjanik
50 aasta eest katusel meelt avaldanud mehed mäletavad kõike, nagu olnuks see eile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
50 aastat tagasi suutsid toona kutsekeskkooli õppurite staatuses olnud mehed katusele ronimisega oma õigused maksma panna.
50 aastat tagasi suutsid toona kutsekeskkooli õppurite staatuses olnud mehed katusele ronimisega oma õigused maksma panna. Foto: Kristo Kivisoo

Teisipäeval said Järvamaa kutsehariduskeskuse Paide õppehoone katusel kokku eakad mehed, kes pool sajandit tagasi korraldasid samas haridusasutuses nõukogude aja mõistes revolutsiooni, nõudes häälekalt oma õigusi. Seda tehes sattusid nad toonaste uurimisorganite hambusse, sest kuuldused meeleavaldusest jõudsid laia maailma välismaal raadiosaateid edastanud Ameerika Hääle kaudu.

1972. aasta 1. novembril ühe poisina katusel viibinud paidelane Mart Mikson ütles, et viimati said nad selle seltskonnaga kokku 20 aasta eest. Siis oli neljakorruseline ühiselamuhoone, mille katusele tookord roniti, veel alles. «Nüüd on hoone lammutatud, kuid mälestused püsivad sellele vaatamata,» sõnas ta.

Mikson kannab praegugi pikki hipilikke juukseid ja seda kindla mõttega. «Kui avastasin, et sügisel möödub meie meeleavaldusest pool sajandit ja sel puhul võiks asjaosalistega kokku saada, mõtlesin, et kasvatan juuksed pikemaks,» lausus ta naljatades.

Märksõnad
Tagasi üles