N, 2.02.2023

Universaalteenusest on loobunud tuhanded kodutarbijad

BNS
Universaalteenusest on loobunud tuhanded kodutarbijad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kui kodutarbijad viidi universaalteenusele üle automaatselt, siis ettevõtjad peavad ise ülemineku soovist elektrimüüjale teada andma.
Kui kodutarbijad viidi universaalteenusele üle automaatselt, siis ettevõtjad peavad ise ülemineku soovist elektrimüüjale teada andma. Foto: Margus Ansu

Eesti suuremate elektrimüüjate sõnul on elektri universaalteenuse paketist otsustanud loobuda mitmed tuhanded kodutarbijad.

Eesti Energia pressiesindaja Mattias Kaiv ütles, et ettevõtte klientidest loobus universaalteenusest enne 12. oktoobrit, mis oli ettevõttele loobumisest teada andmise esialgne tähtaeg, ligi 23 000 kodutarbijat. "Tänase seisuga on 1. oktoobrist universaalteenusele üle läinud 133 000 Eesti Energia kodutarbijast klienti. Pärast 12. oktoobrit on universaalteenusest loobunud veel ligi 5800 klienti," lisas Kaiv.

Eesti Gaasi kommunikatsiooni- ja turundusjuht Kersti Tumm ütles, et elektri universaalteenuse kliente on ettevõttel umbkaudu 6000, ent liitumisepakkumise saanutest otustas tähtaja saabudes loobuda ligi 10 protsenti.

AS Alexela elektrimüügi tootejuht Martin Müürisepp kommenteeris, et nende klientidest on umbes 70 protsenti neid, kes läksid üle universaalteenusele, kuid loobujaid on 8 protsendi ligi. "Loobujaks on kliendid, kellel on väike tarbimine ja/või kes on oma kodumajapidamistes investeerinud elektrihinnale vastavalt elektritarbimist juhtivatesse nutiseadmetesse," lisas Müürisepp.

Universaalteenusega liitumise võimalus avanes kodutarbijatele 1. oktoobrist. Kui kliendi elektripakett oli kallim kui universaalteenuse hind, siis viisid ettevõtted kliendi automaatselt universaalteenusele üle, kui klient just sellest ise ei loobunud.

Konkurentsiamet kehtestas septembri lõpus ajutiseks universaalteenuse tootjahinnaks 154,08 eurot megavatt-tunni kohta ehk 15,4 senti kilovatt-tunni kohta, millele lisandusid vastavalt teenusepakkujale mõistlik kasum ja teenustasud. Suuremate universaalteenuse pakkujate hinnad jäävad 19–20 sendi vahele kilovatt-tunni kohta, millest arvutatakse aga automaatselt maha 5-sendine riigipoolne toetus ja lisanduvad teenus- ning võrgutasud vastavalt paketile.

Võrdluseks: elektribörsi Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas kujunes selle aasta oktoobrikuu keskmiseks hinnaks 174,29 eurot megavatt-tunnist.

Märksõnad
Tagasi üles