Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:
Jah, tööandja peab korraldama õhu radoonisisalduse mõõtmise tööruumis, mis asub kõrgendatud radooniriskiga maa-alal ja paikneb:
maa all;
hoone maa-alusel korrusel;
hoone korrusel, mille välissein omab kokkupuudet pinnasega;
hoone esimesel korrusel, kui maa-alune korrus puudub.
Kõrgendatud radooniriskiga maa-alad on näiteks Tallinn, Tartu, Võru, Türi, Jõhvi, Jõgeva. Kogu loetelu on leitav SIIT.
Tööruumide õhu radoonisisalduse mõõtmine tuleb enamasti teha juuli lõpuks 2023, mõnedes omavalitsustes on aega märtsini 2026. Tähtaeg sõltub ajast, mil omavalitsus nimekirja lisati. Arvesse tuleb võtta, et mõõtmiseks on kaks varianti – mõõtmised vältavad aasta aega või mõõtmised toimuvad ajavahemikul 1. novembrist kuni 30. aprillini. Esimest ja pikemat aega vältavat mõõtmist enam tähtaegselt läbi viia ei jõua, sest juulini 2023 on aega vähem kui aasta.
Õhu radoonisisalduse mõõtetulemused peavad olema jälgitavad mõõteseaduses sätestatud korras. Mõõtetulemuse jälgitavus on tõendatud, kui mõõtmisel kasutatakse taadeldud mõõtevahendit ja mõõtmise on teinud pädev akrediteeritud mõõtja. Mõõtmisel tuleb järgida asjakohast mõõtemetoodikat või järgida õigusaktist tulenevaid üksikasjalikke nõudeid mõõteprotseduurile ja mõõtetulemuse töötlemisele.
Kui mõõtmistulemused on käes ja selgub, et tööruumides on radooni viitetaset ületatud, peab tööandja radoonist põhjustatud terviseriski vältimiseks või vähendamiseks võtma kasutusele meetmeid. Meetmeteks võib olla tööaja piirangu rakendamine või ehituslike parendusmeetmete rakendamine. Näiteks viibib töötaja ruumis, kus radooni viitetase ületab normi, ainult teatud aja. Mida suurem on ületus, seda lühemat aega töötaja selles ruumis viibida võib.