N, 2.02.2023

Orina mõis läks müüki, koduloomuuseum jääb sinna alles

Eva Klaas
, reporter
Orina mõis läks müüki, koduloomuuseum jääb sinna alles
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Järva vallavalitsus müüb Orina mõisa Ametikoolituse OÜle, kes on Eesti suurim kutseliste autojuhtide koolitaja. Järva-Jaani koduloomuuseumi eestvedaja Silva Kärner näitab kunagist traktoriõppeklassi, millel tulevane omanik näeb olulist ajaloolist lisaväärtust.
Järva vallavalitsus müüb Orina mõisa Ametikoolituse OÜle, kes on Eesti suurim kutseliste autojuhtide koolitaja. Järva-Jaani koduloomuuseumi eestvedaja Silva Kärner näitab kunagist traktoriõppeklassi, millel tulevane omanik näeb olulist ajaloolist lisaväärtust. Foto: Dmitri Kotjuh
  • Omavalitsus peab oluliseks, et hoone leiab mõistliku rakenduse
  • Mõis võõrandatakse ettevõttele, kes tegeleb kutseliste autojuhtide koolitamisega
  • Ettevõtja näeb koduloomuseumis lisandväärtust

Järva vallavolikogu otsustas eelmisel nädalal toimunud istungil võõrandada otsustuskorras Järva-Jaanis asuva Orina mõisa kutseliste autojuhtide koolitusega tegelevale Ametikoolitus OÜle hinnaga 35 000 eurot. Mõisas asuv koduloomuuseum jätkab seal tegevust ka edaspidi.

Järva vallavanem Toomas Tammik selgitas istungil volinikele, et praegu vallale kuuluva mõisa müügihinnas on kokku lepitud läbirääkimiste käigus. Ta pidas oluliseks, et hoone leiab mõistlikku rakendust.

Orina mõisa ülalpidamine tähendab vallale kulu. Tänavu on omavalitsus kulutanud elektri ja kaugkütte tarbimisele üle 5000 euro. Samas kinnistut vallale vaja ei ole ja seda omada pole majanduslikult otstarbekas. Praegu tegutseb mõisas MTÜ Järva-Jaani Koduloomuuseum.

Järva vallavalitsuse majandusosakonna juhataja Meelis Kivi­ ütles istungil, et Ametikoolitus OÜ on üks Eesti suurimaid kutseliste autojuhtide koolitajaid. Kivi selgitas, et ettevõtte ja MTÜ Järva-Jaani Koduloomuuseum esindajad on omavahel kohtunud ning mõlemad on huvitatud koostööd tegema. «Ettevõtte huvi on muuhulgas see, et hoones oleks elu sees ja koduloomuuseum seal edasi toimetaks,» lausus ta.

Kivi teada kavatseb ostja säilitada hoones asuvad ajaloolised väärtused ning soovib jätkata tasuta kasutamise lepingut koduloomuuseumi museaalide talletamiseks ja eksponeerimiseks, sest side kohaliku kogukonnaga on ettevõttele väga oluline.

Volikogu toetas kinnistu müüki. Otsuse järgi võõrandab Järva vald Mõisa tee 8 kinnistu Järva-Jaanis, kus asub Orina mõis, otsustuskorras, see tähendab avalikku enampakkumist korraldamata, sest kinnistu omamine ei ole vallale majanduslikult otstarbekas, kuid selle võõrandamine ja koostöö Ametikoolitus OÜ ja MTÜ Järva-Jaani Koduloomuuseumi vahel aitab kaasa ajaloo säilitamisele ning piirkonna sotsiaalsele ja majanduslikule arengule, mis on avalik huvi.

Ametikoolitus OÜ, mida tuntakse kompentenstikeskuse Autosert kaubamärgi all, on kutseliste autojuhtide, nii veoauto-, bussi-, tõstuki- kui ka traktorijuhtide suurim koolituskeskus Eestis, mis tegutseb Tallinnas, Narvas, Tartus, Pärnus ja Kuressaares. Ettevõte otsis keskusele asukohta ka Kesk-Eestis. Aastas kasutab keskuse teenuseid üle 5000 kutselise autojuhi.

Ettevõtte juhatuse liige Lenno Põder selgitas, et Orina mõis on ideaalne koht, mida koolituskeskuseks arendada ja kus koolitusi korraldada. «Seal on juba ajalooline õhustik ja hõng, mis pakub põnevust ja annab lisaväärtust,» sõnas ta.

Orina mõis oli kunagi Järva-Jaani kutsekooli kasutuses. Seal õpetati põllumajanduse mehhanisaatoreid, kombainereid, autojuhte, hiljem talumajandust. Peahoone endises saalis, kuhu Järva-Jaani kutse­kooli tarktoriõpetuse õpetaja Helmut­ Vajakas arendas 1970. aastate alguseks välja traktoriõppeklassi, asub unikaalne tehnikapöördlava. «Paljud meie kliendid on kunagi õppinud Järva-Jaani kutsekoolis, seega oleks see koht neile nostalgiline ja pakuks taasavastamisrõõmu,» lausus Põder.

Põdra selgitusel on esmalt kavas hakata Orina mõisas koolitusi korraldama. Praegu peetakse juba veoautojuhtide suvekooli plaane. Kavas on sisustada mõisasse oma muuseumiruumid, mis kajastaksid kutseliste autojuhtide õppe ajalugu.

Põder lisas, et hoonesse tuleb ka raha paigutada, kuid millised tööd täpselt ja millal ette võtta, sellest on veel vara rääkida.

Põder pidas 35 000 euro suuruses ostuhinnas Järva vallaga kokkuleppele jõudmist mõistlikuks. «Mõisa arendamine vajab omajagu raha,» lisas ta.

Lenno Põder ütles veel, et ettevõte on väga huvitatud koduloomuuseumi säilimisest. Neile pakub lisaväärtust ka muuseumitegevus Järva-Jaanis laiemalt, näiteks vanatehnika varjupaik, kus on nende klientidelgi palju põnevat uudistamist.

Järva-Jaani koduloomuuseumi eestvedaja ja kohalik giid Silva Kärner ütles, et on mitu korda Ametikoolitus OÜ esindajatega kohtunud ja tuleviku üle arutlenud­.

Kärner sõnas, et koduloomuuseum mahutab end ära hoone ühte ossa väiksemale pinnale. Üle poole hoonest, sealhulgas kunagine traktoriõppeklass, kus asub omal ajal õppetöös uuenduslik ja omajagu tuntust kogunud pöördlava, jääb osaühingu kasutusse.

Silva Kärner usub, et müük tähendab Orina mõisale uut hingamist ja kokkuvõttes võidab ka koduloomuuseum.

Orina mõis

Järva-Jaanis asuv Orina mõis on rajatud 17. sajandi esimeses pooles. Enne 1919. aasta võõrandamist kuulus mõis Moritz von Schillingile­.

Ühekorruseline pikk kivist klassitsistlik peahoone on ehitatud 19. sajandi alguses. Orina mõis on kiriku järel vanuselt järgmine säilinud hoone Järva-Jaani alevis.

1919. aastast oli mõisahoone koolide käsutuses, algul tegutses seal kõrgem algkool, seejärel tütarlaste teeninduskool (1924–1938), mis hiljem muudeti kodumajanduskooliks.

Aastast 1947 oli peahoone Järva-Jaani kutsekooli kasutuses. Koolis õpetati põllumajanduse mehhanisaatoreid, kombainereid, autojuhte. Kutsekool suleti lõplikult 1996. aastal, juba mõnda aega varem oli see olnud Paide kutsekooli, praeguse Järvamaa kutsehariduskeskuse filiaal.

1999. aastal alustati Orina mõisas koduloomuuseumi rajamist. MTÜ Järva-Jaani Koduloomuuseum asutati 2004. aastal.

Allikas: Järva-Jaani koduloomuuseum, portaal «Eesti mõisad»

Märksõnad
Tagasi üles