N, 2.02.2023

Jõulupuud, mille pealt kokku ei hoita

Merit Männi
, ajakirjanik
Jõulupuud, mille pealt kokku ei hoita
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: kostasgr/Shutterstock

Jõulud ja jõulupuu käivad kokku ning kui pühade ajal pole toas kuuske, nulgu või kasvõi kadakat, mida ehtida, siis ei teki ka õiget pühadetunnet. Ehete peale kulub loomulikult omajagu raha. Või siis ka mitte – seda juhul, kui kuusekaunistaja on taaskasutuse usku ning kasutab mitu aastat järjest samu ehteid. Teine aga soetab igal aastal uue kollektsiooni.

Kavalamad teevad seda pärast pühi, kui kauplustes on ehetele suured allahindlused, sest eks öelnud juba vanarahvaski, et rege rauta suvel. Küllalt palju on neid inimesi, kes jõulupuud ehtides rahakotti ei vaata, valitsegu mujal maailmas sõda, nälg või majanduskriis.

Disaineri jõulupuu uhkustas glamuursete ehetega

Hispaanias Marbella läheduses tegutsev Kempinski Hotel Bahia olevat kulutanud 2019. aastal fuajeesse paigutatud jõulukuuse ehtimisele muljetavaldavad 15 miljonit USA dollarit, mis tegi sellest muuseas maailma kõige kallima jõulukuuse.

Loomingu taga peitus haute couture’i disainer Debbie Wingham, kes kasutas kuuse kaunistamiseks nii erivärvilisi – valgeid, punaseid, roosasid ja musti – teemante kui ka teisi hinnalisi vääriskive.

Peale selle rippusid kuuseokste küljes disainiehted ja söödavad 3D-prinditud šokolaadist paabulinnud ning jaanalinnumunad ning art déco’st inspireeritud parfüümipudelite ja martiiniklaaside kujulised jõuluehted. Muidugi polnud kõik need ehted valminud spetsiaalselt selle puu tarvis, vaid iga vääriskivi leidis tee sinna taaskasutuse kaudu, nimelt suurte kõrgmoebrändide, nagu Bulgari, Cartier ja Chanel, ehetelt.

Emiraatide suurusearmastus

Araabia Ühendemiraatides on jõuludest saanud ekstravagantne mood. Ühes Abu Dhabi hotellis kõrgus 2010. aastal kuusk, mille väärtus oli üle 11 miljoni dollari. «See on aegade kõige kallim jõulupuu,» ütles Emirates Palace’i hotelli mänedžer Hans Olbertz.

13meetrine kunstkuust asus hotelli ümarsaalis, olles kulda mähitud, kaunistuseks küljes hõbedast ja kullast jõuluehted ning valged tulukesed. Hinna ajasid kuusel kõrgeks aga kaelakeed, kõrvarõngad ja teised ehted, mis samuti kuuse otsas rippusid. Kokku leidus kuuse küljest 181 briljanti, pärlit, safiiri, smaragdi ja teist vääriskivi. «Kuusk ise on väärt umbes 10 000 dollarit,» ütles Olbertz. «Juveelid on väärt aga üle 11 miljoni dollari – umbes 11,4 või 11,5 miljonit dollarit.»

Emiraatide teada-tuntud suurusehullustuse puhul pole see midagi ebatavalist, sest hotellis asub ka müügiautomaat, kust rikkad saavad endale kullakange soetada, lisaks on nende kasutada hotelli eralennuk.

Kristalne iludus

Uhked jõulukuused ei peida end üksnes luksushotellides. 2013. aasta pühadehooaja tähistamiseks pakkus Hongkongi rahvusvahelises lennujaamas silmailu 15 meetrit kõrge miljonite sätendavate Swarovski kristallidega ehitud jõulupuu, mille väärtus oli üle 1,8 miljoni USA dollari.

Ka 2014. aastal disainis lennujaam koos Austria kristallklaasifirmaga kõigi linna külastavate turistide rõõmuks kalli kuuse, mis hinnalt nii kõrgele ei küündinud.

Juveliir valmistas 24karaadisest kullast jõulupuu

Jaapani juveliir Ginza Tanaka tõi 2008. aastal turule maailma kalleima, 24karaadisest kullast ja üle 240 juveeliga kaunistatud jõulupuu. Puud kaunistasid peale juveelidega kaetud jõulukuulide veel uhked pärlinöörid, vahendas uudisteportaal E24.

21kilone kullast puu seisis vastupidavalt Osakas Shinsaibashi linnas Ginza Tanaka poe põrandal ning selle koguväärtus oli toonases vääringus ligi 18 miljonit Eesti krooni. Ginza Tanaka poed on maailmas tuntud oma ekstravagantsete kuldesemete poolest ning aasta varem tõid nad turule kullast supeltrikoo.

2012. aastal võis samas kaupluses imetleda puhtast kullast jõulupuud, millel olid ehetena kuldsed Disney tegelased, nagu Miki-Hiir, Tuhkatriinu ja teised. 2,4 meetri kõrguse ja 1,2meetrise diameetriga puu oli valmistatud 40 kilogrammist kullast, edastas Yahoo News. Lisaks Disney tegelastele olid puul ka kullast lindid. Sellise puu hind oli 350 miljonit jeeni (4,2 miljonit dollarit).

Juveelikaupluse omanikfirma Tanaka Kikinzoku Jewelry esindaja Tomoko Ishibashi sõnul kulus kümnel käsitöölisel kuldpuu valmistamiseks kaks kuud. Neil, kellel üle nelja miljoni dollari tagataskust välja käia polnud, said endale soetada kuldse jõulupuu miniversiooni, mis oli 25 sentimeetri kõrgune ja mille hind oli kaks miljonit jeeni (243 000 dollarit). Ishibashi sõnul polnud keegi avaldanud soovi suuremat puud ära osta, kuid väiksem variant leidis kiirelt ostja.

Pealinna uhkus

Nagu paljudes teistes linnades, ehitakse ka Washingtonis uhke jõulukuusk, mis istutatakse Valge Maja ette ja mille ehtimisega tagasi ei hoita. 20 meetrit kõrge kuusepuu ehtimiseks läheb tarvis tuhandeid jõulutulekesi, rääkimata kogu logistilisest protsessist, et puu üldse valitsushoone ette tuua.

Seetõttu pole ka ime, et kulud kerkivad alati vähemalt miljoni USA dollarini. Kohalikel elanikel ja turistidel pole selle vastu midagi, sest vaade on sellist kõrget hinda väärt.

Sätendavad teemandid

Singapuris asuv Burgis Junctioni ostukeskus palus 2007. aastal kohalikul juveliiril Soo Keel disainida pühadekuuse, mis tooks ruumidesse tõeliselt luksuslikku jõulumeeleolu. Nii valmiski kuus meetrit kõrge ja kolm tonni kaaluv 21 798 teemandi ja 3762 kristalliga ehitud jõulukuusk. Selleks et publikul ei jääks ükski pisiasi märkamata, peitis Soo Kee kuuse sisse 500 lambipirni, mis muutis vaatepildi tõeliselt suurejooneliseks.

Kuna kuusk oli niivõrd hinnaline – üks miljon USA dollarit –, siis oli see ööpäev läbi turvatud ja mitte ükski tükike ei tohtinud kadunuks jääda.

Midagi alkoholisõpradele

Siinkohal ei ole juttu küll miljonitest, aga üks väärtuslik – 55 000 USA dollarit maksev, kuid ehk mitte nii särav jõulukuusk rõõmustas Londonis asuvas Sofiteli hotellis kõiki konjakisõpru, olles valminud 200 minisuuruses konjakipudelist, mis olid käsitsi kaetud 24karaadise kullaga.

Muidugi polnud tegemist ka mingi odava konjakiga, vaid hinnalise Louis XIII Grande Champagne’iga, mille täissuuruses pudel maksab 2400 dollarit.

Väike, aga väärtuslik

Lõpetuseks – suurus pole rikastele alati kõige olulisem, eriti juhul, kui jutt käib teemantidest. Jaapani kaubanduskeskus Takashimaya ehtis nimelt ära ainult 40 sentimeetrit kõrge jõulukuuse, aga see oli kaetud roosidega, keskel uhked teemantid Austraaliast või Aafrikast. Puu kõrval istus punane karu, kes kandis kaelas väärtuslikku teemantripatsit. Kõik see kokku maksis 1,8 miljonit dollarit.

Allikad: annestiil.ee; tarbija24.ee; kroonika.ee; INSIDER; FinancesOnline, The Fact Site

Märksõnad
Tagasi üles