N, 2.02.2023

Surve üürihindade alanemiseks paneb kinnisvarainvestori raske valiku ette

Järva Teataja
Surve üürihindade alanemiseks paneb kinnisvarainvestori raske valiku ette
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kinnisvaraturgu iseloomustab jätkuvalt laiapõhjaline hinnatõus, seda nii üüri- kui ka ostu-müügitehingute lõikes
Kinnisvaraturgu iseloomustab jätkuvalt laiapõhjaline hinnatõus, seda nii üüri- kui ka ostu-müügitehingute lõikes Foto: Shutterstock

Üüriturul on pakkumiste arv talve lähenedes järjest kasvanud, mis survestab üürihindu alanema. Laenu abil üürikinnisvara soetanud investorid on nüüd raskete valikute ees, sest hinda alla lastes ei pruugi see enam katta laenukulusid.

Pakkumise kasv üüriturul on seotud asjaoluga, et talv on käes ja need korterid, mis on pikalt tühjana seisnud, on nüüd üüriturule paisatud, kuna kõrgete energiahindade valguses soovitakse kulusid vähendada. „Eriti on pakkumise suurenemist märgata vanemate korterite segmendis, seda eriti magalarajoonides,” selgitas Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Kuna pakkumine on nõudlust ületamas, on ka üürihind langemas, sest muidu ei pruugi enam sobivaid üürilisi leida. „Siin aga eristub üks kindel segment. Viimase kahe aasta jooksul ehitatud kinnisvara puhul ei saa hinnad väga palju alla tulla, kuna sellise kinnisvara laenukulud ei saaks muidu üürituludega kaetud," märkis Rebane.

Kuna euribori tõusuga kasvab ka üürileandja laenumakse, pole investoril üürikorterite hinnaalanduseks vajalikku ruumi. „Üürileandja peab siinkohal tõsiselt mõtlema, kas anda kinnisvara üürile miinusega või mitte. On näha, et hetkel seda siiski tehakse, sest vastasel juhul jääb investorile laenukulu täies ulatuses samal ajal, kui keegi korteris ei ela,” märkis Rebane.

Rebase hinnangul tasub põhjalikult kaaluda investeerimist eramajadesse, kuna üüriliste sihtgrupp on selleks liiga väike, mistõttu võib investeering osutuda ebamõistlikuks. Näiteks Tallinna ümbruses jäävad majade üürihinnad ca 1500-3000 euro kanti. „Inimesi, kes on valmis maja üüriks kuluvat tasu maksma, on tõepoolest väga vähe, mis tähendab, et maja võib tühjana seisma jääda. Samuti tuleb maja puhul arvestada, et see võib vajada korterist rohkem tähelepanu, seda nii remondikulude kui ka haldamise osas,“ selgitas Rebane.

Ridaelamuboksidele ja majadele prognoosis Rebane kiiremat üürihinnalangust kui korterite puhul. Tema sõnul peab eksklusiivsema kinnisvara üürihind Tallinna kesklinnas päris hästi vastu, kuna palju on selle hulgas ka laenuta ostetud kinnisvara, mistõttu pole tajuda euribori survet.

Märksõnad
Tagasi üles