Lugeja küsib, konsultant vastab: kas tööandja tohib öelda, et pean jääma töövõimetuslehele?

Järva Teataja
Copy
Töövõimetuslehe saab arst väljastada inimesele, kes on tööandja kaudu ravikindlustatud.
Töövõimetuslehe saab arst väljastada inimesele, kes on tööandja kaudu ravikindlustatud. Foto: Arvo Meeks

Lugeja küsib: Mu lapsed haigestusid, aga kuna ma ise ei ole haige, siis otsustasin kaugtööd teha. Paraku ei saanud tööandja kõnele kohe vastata ja tööandja käskis töövõimetuslehele jääda. Ma ise arvan, et saan töö tehtud, mõnikord küll viivitusega. Kas tööandja tohib öelda, et pean jääma töövõimetuslehele?

Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

Kui töötajal on võimalik teha kaugtööd, siis on töötaja või tema pereliikmete haigestumisel tõesti võimalik valida kahe variandi vahel – teha kaugtööd või olla töövõimetuslehel.

Töövõimetuslehe (haiguslehe) ajal tööülesandeid täitma ei pea ning seda ka teha ei tohi. Samal ajal töötada ja haiguslehel olla ei saa – vastasel juhul kaotate õiguse töövõimetushüvitisele alates päevast kui tööülesandeid täitsite. Töövõimetuslehel olles ei pea töötaja ka tööandja kõnedele ega kirjadele vastama enne töövõimetuslehe lõppemist.

Kui lepitakse kokku kaugtöö tegemises, siis tasuks läbi mõelda, kas töötaja saab tööd teha samamoodi kui tavapäraselt või on lühiajaliselt vajalik sõlmida teisi kokkuleppeid. Näiteks läbi rääkida ja võimalusel kirjalikult kokku leppida telefonikõnedele või kirjadele vastamise kiiruse osas. Kui tööandja ei tea, et töö tegemine võib teatud perioodil olla kohati takistatud, siis võib see kaasa tuua nii tööandja kui ka kolleegide pahameele.

Tagasi üles