N, 2.02.2023

Väätsa jõuluaknad löövad särama

Kuido Saarpuu
Väätsa jõuluaknad löövad särama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Naiskodukaitse Järva ringkonna Paide jaoskonna esinaine Siiri Sitska (paremal) on koos teiste naiskodukaitsjatega ametis ühe rahvamaja alumise akna kallal.
Naiskodukaitse Järva ringkonna Paide jaoskonna esinaine Siiri Sitska (paremal) on koos teiste naiskodukaitsjatega ametis ühe rahvamaja alumise akna kallal. Foto: Dmitri Kotjuh

Väätsa rahvamaja ja kohviku imetabaseid jõuluvaateaknaid näeb juba täna õhtul. Akende ülessättimise põhiaeg jäi aga nädalavahetusse.

Vaateakende kujundamise tava üks eestvedajaid, viimane Väätsa vallavanem ja praegune siseminister Lauri Läänemets, oli rahvamaja juures, täpsemalt väliste jõulumajakeste juures tegev ka laupäeval. «Tänavu kaunistame ära vähemalt poolsada akent. Kui lisame rahvamajale pühadekohvik, siis peaks aknaid olema 54,» täpsustas ta.

Algatuse üks eestvedajaid, Lauri Läänemets, tegutses laupäeval jõulumajakeste juures.
Algatuse üks eestvedajaid, Lauri Läänemets, tegutses laupäeval jõulumajakeste juures. Foto: Dmitri Kotjuh

Igal juhul oli Läänemets seda meelt, et nii nagu igal aastal, näeb igati ägedaid aknaid Väätsa rahvamaja juures ka tänavu. Olgu selleks Ülle Järve nukud või midagi muud – detailid on need, mis hakkavad lõpuks mängima. «Need, kes juba mitmendat korda aknaid kaunistavad, lähevad üha paremaks. On ka uusi tegijaid ja siinjuures on hästi näha, kuidas üksteist toetatakse. Need, kes ei oska, ei jõua või ei ulata, neile tullakse alati appi. Koostegemisrõõm on selle algatuse puhul sama suur nagu vaatamisrõõm,» lausus ta.

Aknaid oldi laupäeval meisterdamas nii pere- kui sõpruskonniti. Väljas olid tantsurühmad, aga ka naiskodukaitsjad ja koolid. Kui arvestada, et igat akent meisterdas paar-kolm inimest, siis võib arvata, et ainuüksi laupäeval oli rahvamajas juures sagimas oma 150 inimest.

Nähtuga oli rahul ka Lauri Läänemets. «Vist kaks akent on veel ilma kaunistajateta, aga üheskoos need ära teha pole mingi probleem,» ütles ta laupäeva pärastlõunal. «Meil on eelmistest aastatest omajagu asju üle jäänud. Oleme ju viis aastat vormi loomiseks pingutanud, nüüd on jäänud vorm sisuga täita.»

Perekond Laagemanni aken asub maja teise korruse keskel. Perepoeg Bert (7) sõnas, et nemad kujundavad rokkivat jõuluvana, see tähendab kitarri mängivat jõulutaati. «Aknal on jõuluvana ja kolm päkapikku, kasutame ka puhurit, et jääks mulje jõuluvana lendlevast keebist,» selgitas ta.

Perepojad Bert ja Remi Laagemann näitavad, millistest osistest saab lõpuks kokku vaateaknal rokkiv jõuluvana.
Perepojad Bert ja Remi Laagemann näitavad, millistest osistest saab lõpuks kokku vaateaknal rokkiv jõuluvana. Foto: Kuido Saarpuu

Pereema Egle Lepp lisas, et aknale tulevad tuled ning jõuluvana pea ja käsi peaksid hakkama liikuma. «Jõuluvana tuleb võimalikult suur, et oleks ka alumiselt korruselt nähtav,» märkis ta.

Eelmistel aastatel perekond Laagemann akent kaunistanud ei ole, kuid et perepoeg andis soovist teada juba suve lõpus, otsustasid nad tulla. «Bert käis teist aastat kunstikoolis ning tegi meile kõik maketid ja joonised valmis,» selgitas ta. «Kõik asjad, olgu selleks kitarr või jõuluvana habe, laenasime küla pealt kokku. Nüüd proovime selle päriselus valmis teha.»

Pereema Egle Lepp oli seda meelt, et lumememmede paraadi kõrval on vaateaknad Väätsa olulisim tunnusüritus, mille kaudu teatakse seda kanti ka kaugemal. «Meiegi sugulased, olgu nad Tallinnast või Rakverest, on käinud ikka eelnevatel aastatel aknaid uudistamas,» märkis ta.

Ühe teise korruse kitsukese ruumi nurgapealse akna juurde oli end pressinud suur hulk inimesi. Segarahvatantsurühma Riikar juhendaja Tiiu Vellamaa ütles, et nemad on koostegemisrõõmust akent kujundanud juba mitu aastat. Sel korral oli rahvatantsijaid kohal kümmekond. «Meie seekordne aken on alapealkirjaga «Tagurpidi maailm» lähtuvalt sellest, mis viimasel ajal on meid ümbritsevas elus juhtunud,» selgitas ta. «Kui eelmistel aastatel on ettevalmistust olnud rohkem, siis tänavu kodudes otseselt ettevalmistust ei teinud. Mõtlesime lihtsalt läbi, mida tarvis läheb.»

Vellamaa meelest on Väätsa jõuluvaateaknad kindlasti asi omal kohal. «Algusaastal oli kaunistatud aknaid vähem ja need olid lihtsamad. Puudus ka raamistik, mis annaks aknale sügavust. Asi on aastatega muudkui kasvanud, tegijad paremaks läinud ja tulevad üha huvitavavad aknad,» lausus­ ta.

Naiskodukaitse Järva ringkonna Paide jaoskonna esinaine Siiri Sitska oli koos teiste naiskodukaitsjatega ametis ühe rahvamaja alumise akna kallal.

«Teeme akna «Oleme valmis», sest praegu on ju kriisideks valmisolek muutunud väga aktuaalseks teemaks,» ütles ta. «Aknal on QR-kood, mille kaudu saab nutitelefoniga liikuda teemas sügavuti edasi.»

Seega leiab naiskodukaitsjate aknalt valdavalt õpetlikku teavet, täpsemalt kriisivaru­desse kuuluvaid asju, mis on kinkideks pakendatud.

Sitska meenutas, et eelmisel aastal lõid naiskodukaitsjad vaateakende projektis kaasa esimest korda ja siis oli neil aknal igasuguseid tulesid-vilesid. «Sellega oli omajagu probleeme, seega otsustasime tänavu, et õpime oma vigadest ja sellist akent enam ei tee,» lausus ta. «Mis mulle vaateakende puhul eriti meeldib, on just inimeste järjekindlus, igal aastal üllatatakse üha uute ideedega ega lasta algatusel ära vajuda. Alguses oli paljudel akendel efektset liikumist, nüüd on tõelised vaateaknad, kus vaatad ja mõtled kaasa.»

Jõuluvaateaknaid on võimalik näha täna õhtul kell kuuest ja need jäävad avatuks 6. jaanuarini. Kella kaheksani on avatud ka jõuluturg.

Väätsa jõuluvaateakende kaunistamine on kestnud nüüd kuus aastat ja on ühtlasi Järvamaa üks suuremaid turismi­atraktsioone, mida kuu jooksul külastab 15 000 inimest.

Märksõnad
Tagasi üles