Anne Põder
, ajakirjanik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Annaliisa Aren (keskel) jooksis end nooremate tüdrukute vanuseklassis isikliku rekordiga Eesti esikuude. Foto: Eesti Kergejõustikuliit/facebook
  • Parimad jõudsid esikuude
  • Edukas esmakogemus annab indu rohkem treenida
  • Maakondlik võistlus kujunes ülimalt tasavägiseks

Laupäeval Võrus peetud kergejõustiku võistlussarja «TV 10 olümpiastarti» esimesel etapil käinud Järvamaa spordinoored pingutasid kõigest väest ja kaks tublimat jõudis ka kuue parima hulka. Need olid Annaliisa Aren nooremate tüdrukute 60 meetri jooksus ja Marilin Põllu vanemate tüdrukute kuulitõukes.

Tüdrukute nooremas vanuseastmes Türi põhikooli esindanud Annaliisa Aren pääses 60 meetri eeljooksust A-finaali kuue tugevaima hulka viienda ajaga 8.93. Finaaljooksu lõpetas ta küll kuuendana, kuid püstitas sealjuures uue isikliku rekordi 8,90.

Kehalise kasvatuse õpetaja Liisa Gritšenko ütlust mööda suutis Aren sama vanuseklassi kõrgushüppes samuti endast maksimumi anda, sest ületas lati 1.25 meetri kõrgusel, millega kordas oma senist tippmarki. «Kõrgushüppe tase oli sedavõrd kõrge, et tulemus andis 21. koha,» märkis ta.

Paremusjärjestuses eespool lõpetas võistluse Laupa ja Imavere kooli koondvõistkonna sportlane Karolina Melnikov, kes vaatamata väikesele närvikõdile algkõrgusel 1.15 meetrit sai järgnevate kõrgustega hakkama. Melnikovi parimaks soorituseks jäi 1.30 meetri ületamine esimesel katsel. Selle eest teenis ta 62 võistleja seas 13. koha.

Poiste nooremas vanuseklassis oli finaalikohale kõige lähemal Türi võistleja Mairo Kõnnusaar, kes jookis Gritšenko hinnangul üllatuslikult eeljooksus aja 9,02, millega pidanuks jõudma teise finaali, et joosta kohtadele 7–12. «Ühel võistlejal oli joostud Kõnnusaarega sama aeg, seega hakati võrdlema tuhandikke ja lõpuks jäi meie poiss B-finaalist 0,001 sekundiga välja, lõpetades võistluse 13. kohaga,» selgitas ta.

Laupa ja Imavere kooli kiireim poiss Robin Randalainen jäi ajaga 9,11 21. kohale.

Nooremate poiste kõrgushüppes jõudis järvalastest parima tulemusega 1.20 kõige kõrgemale, 16. kohale Türi poiss Marten Toomela. Ta ületas kõik kõrgused enesekindlalt kohe esimesel katsel, mis andis teiste sama kõrguse ületajate ees tuntava eelise.

Eesti neidude kuulitõuke paremikku kuulus ka Marilin Põllu (ees paremal), kes sai tugevas konkurentsis kuuenda koha. Foto: Eesti Kergejõustikuliit/facebook

Vanemate tüdrukute vanuseklassis tegi Laupa ja Imavere võistleja Marilin Põllu suure enese­ületuse kuulitõukes, kus ta lennutas kuuli üha tõusvamas joones. Kaheksa tugevaima konkurentsis mõõdetud 11.66 meetrit andis uhke kuuenda koha.

Sama vanuseklassi 60 meetri jooksus oli Järvamaa noortest kiireim Türi põhikooli võistleja Kadi Puu, kes oli ajaga 8,80 22. kohal. Paide Hammerbecki kooli õpilane Meelia Neido, kes võitis maakonnas 60 meetri jooksu, sai üksikvõistlejana kirja aja 8,91 ja asetus sellega 28. kohale.

Poiste vanemas vanuseklassis, kus oli kavas 60 meetri jooks ja teivashüpe, olid kaotused suured. Mõlemal Järvamaad esindanud koolil jäid teivashüppajad viimasel hetkel haigeks ja asendada polnud neid nii tehnilise ala puhul kellegagi. Nii said mõlemad koolid sellelt alalt kirja nulli.

60 meetri jooksus oli järvalastest kiireim Paide Hillar Hanssoo põhikooli esindanud Andreas Põder, kes pääses võistlema tänu maakonna võistluse võidule. Paraku jäi aeg oodatust nõrgemaks ja eeljooksus kirja läinud 8,36ga ei pääsenud ta finaali­desse. Tulemuseks jäi 55 osaleja seas 15.-16. koht.

Mairold Heinsoo Türi põhikoolist võitis oma eeljooksu küll ajaga 8,60, kuid finaalilootust sellel tulemusel polnud. Liisa Gritšenko kiitis Heinsood, kes aitas võistkonna raskest olukorrast välja ja üllatas kõiki hea tulemusega. «Ehk annab edu suurvõistlusel noormehele indu rohkem aega spordile pühendada ja edaspidigi veelgi võistlema tulla,» sõnas ta.

Koolide arvestuses teenis Laupa ja Imavere kooli ühendvõistkond väiksemate koolide arvestuses 4380 punkti, mis andis Orissaare ja Tornimäe kooli ühisvõistkonna järel teise koha. Türi põhikool sai aladelt 4508 punkti, millega oli suuremate koolide konkurentsis 14. kohal.

Enne sarja «TV 10 olümpiastarti» üleeestilist võistlust tegi kergejõustiku paremik kohad selgeks kodumaakonnas. Kavas oli 60 meetri jooks, kõrgushüpe ja kuulitõuge.

Põhiala, kus iga osaleja tahtis märgi maha saada, oli 60 meetri jooks. See ala oli kavas kõigis vanuseklassides, sest nii oli see ka Võrus peetud üleeestilisel avaetapil.

Kõige keerulisem oli võitjaid selgitada noormeeste seas, sest nii nooremas kui vanemas vanuseklassis läinuks selleks tarvis fotofiniši abi. Kohtunikud ja kõrvalseisjad küll avaldasid arvamust, kes esimesena üle finišijoone viskus ja käsiajavõtt andis 0,01- ja 0,02sekundise paremuse, kuid võistlejad olid siiski võrdsed.

"TV10 olümpiastarti" I etapp Järvamaal.
"TV10 olümpiastarti" I etapp Järvamaal. Foto: Anne Põder

Nii käis poiste nooremas vanuseklassis võitlus esikoha eest Imavere kooli võistleja Robin Randalaineni ja Türi põhikooli sportlase Mairo Kõnnusaare vahel ning poiste vanemas vanuseklassis Paide Hillar Hanssoo põhikooli õpilase Andreas Põdra ja Türi põhikooli esindaja Steven Marti Lillipuu vahel.

Tüdrukute vanuseklassides olid 60 meetri jooksu võitjad siiski silmanähtavalt kiiremad ja suutsid jooksumaa lühikesele pikkusele vaatamata väikese edumaa sisse joosta. Noorema vanuseklassi kiireim olid Annaliisa Aren Türi põhikoolist ja vanemas vanuseklassis Meelia Neido Paide Hammerbecki põhi­koolist.

Meelia Neido ütles, et jäi tulemusega jooksurajal rahule. «Pingutasin esimeses jooksus juba päris palju ja kui finaaljooks tuli, siis võtsin end kokku ja tahtsin samamoodi väga head aega saada. Saingi. See oli ka mu isiklik rekord,» lausus ta.

Neido osales üksikvõistlejana ka üleeestilisel etapil, kuid ütles juba enne sinna minekut, et läheb eelkõige kogemust saama. «See ei tähenda, et asja kuidagi kergemalt võtaksin. Annan endast alati parima,» sõnas ta.

Nooremad, 2011. ja 2012. aastal sündinud võistlejad tegid teise alana kõrgushüpet. Tüdrukutest olid parimad Türi tüdrukud Annaliisa Aren ja Joanna Kaaret, kes alistasid ainsana kõrguse 1.25.

Nooremate poiste seas võidutses Koeru keskkooli õpilane Artur­ Hallik, kes ületas ainsana 1.40 meetrit. Paide Hammerbecki­ põhikooli võistleja Karl Marten Kattel ületas lati 1.35 kõrguselt, olles selle tulemusega teine.

Vanemas vanuseklassis, 2010. ja 2009. aastal sündinute teine ala oli kuulitõuge, milles poiste arvestuses võitis esikoha Johannes Jõe Koeru keskkoolist napi nelja sentimeetriga Türi noor­mehe Steven Marti Lillipuu ees.

Neidudest oli tugevaima tõukega Marilin Põllu Laupa põhikoolist.