N, 2.02.2023

Söögikoht võttis kasutusele miljon eurot maksva tuuliku

Järva Teataja
Söögikoht võttis kasutusele miljon eurot maksva tuuliku
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4

Sügisel kirjutasime, et Paia ristis asuv Tallinna–Tartu maantee äärne suurim söögikoht ja Alexela tankla võtab kasutusele miljon eurot maksva tuuliku, et pääseda kõrgetest elektrihindadest ja teenindada inimesi ka siis, kui Eestis peaks elektrivõrk kokku kukkuma. Täna oli tuuliku pidulik avamine. 

Tikupoisi omanik Urmas Johanson ütles, et kui ta eelmise aasta detsembri eest 17 800 euro suuruse elektriarve kätte sai, oli raske uskuda, et energia on nii kalliks läinud. 2020. aasta detsembris oli elektriarve 4400 eurot. «Me ei suuda siin inimestele nii palju kohvi müüa ega süüa valmistada, et selliseid arveid tasuda. Oli kohe selge, et nüüd tuleb midagi muuta,» lausus ta.

Johanson tunnistas, et energia valdkonnast ei tea ta suurt midagi, aga kui sõitis mööda ligidal asuvast Adavere tuulikust, siis hakkas mõtlema, et kui juba vanad eestlased olid nii targad, et ehitasid sinna tuuliku, siis võibolla on see ka tema päästerõngas.

«1. veebruaril oli Tallinnas selleteemaline konverents ja läksin kohale asja uurima,» selgitas ta. «Teadsin, et tuuleparke on Eestis rajada väga keeruline, aga sain sealt teada, et kui soovid paigaldada kuni kolm tuulikut, siis läheb asjaajamine lihtsamalt. Kõige olulisem on saada kokkuleppele kohaliku omavalitsusega.»

Juhanson tegi kohe kõne Järva vallavanemale Toomas Tammikule ning rääkis oma murest ja selle lahendusest. «Võin kinnitada, et Järva vallavalitsus on tõesti ettevõtjasõbralik, nii et saime asjad kiiresti liikuma,» sõnas ta.

Maanteeametiga oli asi natuke keerulisem, sest Johanson ei saanud püstitada tuulikut oma maa peale, see jäänuks liiga plaanitava tee-ehituse lähedale. Õnneks tuli appi naabrimees, kes oli valmis Johansoniga maid vahetama.

15. juunil esitas Johanson Järva vallavalitsusele dokumendid tuuliku püstitamiseks ja sügise alguseks oli ehitusluba käes.

Oktoobris jõudiski 64 meetri kõrgune tuulik Paia risti ja algas selle paigaldus. 

Urmas Johanson
Urmas Johanson Foto: Dmitri Kotjuh

Urmas Johanson soovis püstitada isegi kõrgemat tuulikut, kuid kaitseväe radarite tõttu ei ole see praegu võimalik. Piirang peaks mõne aasta pärast Paia ristist kaduma ja siis tahab ta tuuliku 20 kuni 40 meetrit kõrgemaks ehitada, sest nii suureneb elektri tootmine peaaegu kaks korda.

Johanson avalikustas, et tuulik läheb maksma ligikaudu miljon eurot. See on Hollandis töötanud tuulik, mis läbis kapitaalremondi. Uus tuulik oleks maksnud kaks korda rohkem ja seda poleks ka nii kiiresti kusagilt osta saanud.

Päikesepaneelid on Tikupoisi juures juba üles seatud ja akupangad soetatud.

Johansoni ütlust mööda tuleb elektrisüsteemi veel natuke ümber ehitada. «Siis on meil siin päris oma energiasaar,» märkis ta.

Pole saladus, et kui Eestit tabab ulatuslik elektrikatkestus, jääb suur osa tanklatest kohe seisma. Paia ristis on peagi olemas kindlus, et kui ülejäänud Eesti on pimeduses, on seal võimalik müüa inimestele nii bensiini kui ka kõhutäis toitu.

Kuigi investeering on suur, peaks tuulik Urmas Johansoni arvutuste järgi ennast ära tasuma seitsme aastaga. Lisaks majanduslikule poolele annab see ettevõtjale rahuliku südame, et prognoosimatu elektrihinna pärast ei pea enam muretsema. «Olen ettevõtluses tegutsenud üle 30 aasta ja varem arvestasime, et iga kümmekonna aasta tagant tuleb mingi kriis. Nüüd on iga aasta uus kriis, üks ei jõua veel lõppeda, kui uus on kukil. Vähemalt ühe mure peaks nüüd kaelast sellega ära saama,» arutles ta.

Märksõnad
Tagasi üles